Д-р Весел Кантарджиев завършва медицина в МУ-София през 2004 г. През 2006 г. започва работа в Клиниката по дерматология, венерология и алергология на ВМА-София, а от 2015 г. я оглавява. Д-р Кантарджиев има специализации в Германия и Австрия, както и публикации в редица български и чуждестранни научни издания. В края на миналия месец беше отличен с приза „Лекарите, на които вярваме”.
- Д-р Кантарджиев, какво се промени, откакто поехте Клиниката по дерматология към ВМА?
- През 2015 г. Клиниката разполагаше с 30 легла, но се наложи те да бъдат съкратени на 12, тъй като бяхме на загуба от дейност по клинични пътеки. Финансирането, което осигурява НЗОК за клиничните пътеки по дерматология, е крайно недостатъчно и средният болничен престой е 7 дни. Най-краткотрайните пътеки са оперативните – те са по 3 дни, а най-дългите – за псориазис и други сериозни кожни заболявания – 10 дни, за които касата отпускаше между 400 и 500 лева. В тези пари влизат хоспитализирането, храната и всички нужни изследвания и консултации и значително надхвърлят тази сума. Клиниката нямаше как да е на печалба, разполагайки с огромен брой легла, които в повечето време бяха незаети. На първия месец от смяната на ръководството приходите от прием на платени пациенти бяха удвоени, на втория месец – утроени, а на третия – седем пъти повече. Приходите преди бяха 3-4000 лева, ние ги направихме над 20 000. По последни данни за 2016 г. с десет легла в клиниката бяха хоспитализирани 913 души. Амбулаторията наброяваше 9800 души.
- Как постигнахте този резултат?
- Макар че броят на леглата беше намален, запазихме сектора си за фототерапия, който разполага с три професионални машини от последно поколение, които са последен писък на модата за първа линия на терапия на 80% от кожните заболявания. Това включва псориазис, различните форми на дерматит и свършва със злокачествените заболявания на кожата – кожните лимфоми или лимфомите, чиято първа изява е дерматологична. Клиниката успя да съхрани и да развие най-модерния сектор по дермахистопатология, тъй като това е златният стандарт в медицината. Диагнозата като цяло се поставя на базата на клинични, лабораторни и хистопатологични данни. В момента този сектор се ръководи от проф. Обрешкова, която е сред от най-добрите специалисти в тази област. Имаме сключени договори с 10 болници в страната, чиято дермохистологична диагноза се поставя при нас. С благословията на ръководството на болницата проведохме няколко кампании за безплатни прегледи за псориазис, за профилактика и ранно откриване на злокачествени заболявания по кожата, за консултация на деца с атопичен дерматит, в които бяха прегледани 1200 души.
Клиниката разполага и с изключително модерен операционен сектор, в който се извършват средногодишно 300 операции на злокачествени заболявания. Разполага с оперативен лазер за отстраняване на множество доброкачествени изменения. Сектора по балнеотерапия разполага с душ кабина, която работи с определен химикал. След 20-минутна процедура на душа се прави фототерапия и това нещо е първото ниво на терапия за кожните лимфоми и някои по-тежки кожни заболявания. Отделно сектора по фототерапия разполага с две машини, които са за локална терапия на дланите и ходилата.
- Правите ли все още козметични процедури?
- От две години Клиниката по дерматология на ВМА е изцяло ориентирана към медицината. В момента козметичните процедури, които се извършват тук са 1/10 от обема на дейността на клиниката, за разлика от преди две години, когато са били 9/10. В момента в клиниката специализират 10 млади лекари, това е един от показалите за нивото й за условията на развитие, които предлагаме на младите си колеги. Освен това при нас се обучават както български, така и чуждестранни студенти от Софийския университет. Провеждаме курсове за повишаване на квалификацията на младши и висш медицински персонал.
- Сега клиниката е специализирана за лечение на псориазис. Защо е толкова важно лечението на това заболяване?
- Псориазисът е социалнозначимо заболяване, което засяга между 2 и 3% от българите или минимум 100 000 души. Някои колеги дори говорят за 200 000 души, засегнати от псориазис, което е една внушителна цифра. Доказа се в последните години, че той не е изцяло кожно, а е системно заболяване. При пациентите с псориазис съществува 50-60% по-висок риск от развиване на сърдечносъдови и ендокринни заболявания като диабет. Социален проблем е, тъй като при пациентите с по-тежки форми на псориазис, процентът на депресивни състояния е доста по-голям. При тях е нарушен и социалния живот.
Освен псориазис, в клиниката лекуваме редица автоимунни заболявания като лупус еритематозус и булозните дерматози. В някои случаи обаче състоянието на такива пациенти е изключително тежко и налага лечение в интензивно отделение. ВМА разполага с една от водещите реанимации в страната. Друг огромен брой от нашите пациенти са тези с кожните лимфоми, което налага да работим в тясно сътрудничество с нашите колеги от клиниката по хематология. Комплексността на Военномедицинска академия създава всички възможности да бъде направено най-доброто за пациента.
- Колко души са засегнати от меланом в България?
- За щастие в няколкото кампании, които направихме за безплатни прегледи по повод кожен рак и меланома, не бяха диагностицирани много меланоми. Той обаче продължава да бъде най-злокачественият рак в човешкия организъм. За щастие останалите злокачествени заболявания на кожата са с доста по-добра прогноза. До голяма степен с хирургичната им ексцизия проблемът на пациента е решен. Като цяло базоцелуларният карцином е най-честото злокачествено заболяване по принцип в човешкия организъм. Добрата новина е, че той не се характеризира с агресивен растеж, със засягане на лимфни възли и вътрешни органи. При меланома обаче с хирургичната ексцизия започват проблемите на пациента. Оттам нататък има един изключително дълъг и труден път, който трябва да се извърви. Откакто инициирахме профилактичните кампании, тежките случаи рязко намаляха, за сметка на новооткритите. Имайте предвид, че 1 лев профилактика спестява 10 лева лечение.
видимо е весел по две причини: 1. стана шеф на мястото на озлочестената кадурина, без да е доцент, но като син на тошко кантарджиев. 2. редовна употреба на подгряващи напитки.
Пишете лекуваме псориазис.Искам да попитам има ли излекувани от това заболяване?