Нови три лечебни заведения за болнична помощ ще бъдат университетски. Това са МБАЛ Бургас, МБАЛ Пловдив и столичната хематологична болница, предложени за такива съответно от ректорите на МУ – София, МУ – Пловдив и СУ „Св. Климент Охридски“.
МБАЛ Бургас става учебна база за студенти по медицина, медсестри, акушерки и рехабилитатори. Там ще се обучават също така студенти в професионално направление „Обществено здраве“ по специалност „Управление на здравните грижи“.
Болницата ще предоставя още възможност за следдипломна квалификация на АГ лекари, специализанти по Анестезиология и интензивно лечение, Вътрешни болести, Ендокринология и болести на обмяната, Инфекциозни болести, Кардиология, Клинична лаборатория, Неврохирургия, Нервни болести, Нефрология, Образна диагностика, Ортопедия и травматология, Педиатрия, Съдова хирургия, Уроголия, УНГ, Съдебна медицина, Физикална и рехабилитационна медицина и Ревматология, става ясно от доклад на министър Москов към предложението. След приемането му от Министерски съвет, Бургас ще има две университетски болници – държавната МБАЛ Бургас и частната „Св. Дева Мария“.
МБАЛ Пловдив ще предоставя практическо обучение на студенти по медицина, медсестри и акушерки.
Там могат да се обучават също така специализантите по Анестезиология и интензивно лечение, Акушерство и гинекология, Вътрешни болести, Гастроентерология, Ендокринология и болести на обмяната, Кардиология, Клинична лаборатория, Микробиология, Неонатология, Нервни болести, Нефрология, Образна диагностика, Ортопедия и травматология, Очни болести, Педиатрия, Пневмология и фтизиатрия, Ревматология, Урология, Ушно-носно-гърлени болести, Физикална и рехабилитационна медицина, Хирургия, както и специализанти – медицински сестри и акушерки за придобиване на специалностите Анестезиология и интензивни грижи и Операционна и превързочна техника.
Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания пък ще предоставя практическо обучение на студенти от професионално направление „Медицина“ по специалност „Медицина“ и на студенти от професионално направление „Здравни грижи“ по специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“, „Помощник-фармацевт“ и „Медицински лаборант“, както и за следдипломно обучение на лекари за придобиване на специалност Клинична хематология, Медицинска генетика, Трансфузионна хематология и Клинична лаборатория.
С новите три болници общият брой на университетските лечебни заведения у нас става 33.