Имитиране на движения за измиване на ръцете и лицето под формата на игра, използване на гърне, по-активни комуникативни жестове и насочване на вниманието на възрастния към нещо, което го интересува като например „давам целувка“ или правя „здрасти“ – тези умения трябва да има едно дете на 12-месеца според Министерствата на здравеопазването и образованието. Те са разписани в проекта на наредба за стандартите за ранно детско развитие. С нея се определят стандартите за ранно детско развитие, по които се отглеждат, възпитават, социализират и обучават децата от 10-месечна до три годишна възраст в яслените групи в детските градини.
Към две години детето вече трябва да се включва във всекидневни практики заедно с възрастния като приготвяне на храна, подреждане и почистване на дома, става ясно от очакваните постижения на малчуганите в областта на поддържане на личното здраве и хигиена.
Сред заложените очаквания за фини двигателни умения на децата на 12 месеца е използване на дребни предмети, усъвършенстване на „пръстовото хващане в опозиция на палеца“, както и „боравене с шише и чашка“. На 18 месеца пък те трябва вече да могат да късат тънки листове хартия, както и да се качват и слизат по стълби самостоятелно. На същата възраст детето трябва също да „употребява думи, които назовават лица от близкото обкръжение, животни, предмети, играчки, например мама, тате, бау-бау и буу“, е разписано още в тях.
Всички тези показатели ще залегнат в седмични и годишни разпределения за дейностите в яслените групи, които ще са за периода от 15 септември до 31 май на следващата година, става ясно от самата проектонаредба. Въпросните „графици“ ще бъдат изготвени от комисия, назначена със заповед на директора на детската градина, в чийто състав се включват медицински специалисти, учител и при възможност психолог и ще се утвърждават от директора на детската градина до 1 септември.
Периодът на ранното детство (1-3 години) е период на интензивно физическо и нервно-психично развитие на детския организъм. Именно в тази възраст се утвърждават две основни прояви - придвижването и изправеното положение и говорът, се посоча в мотивите към наредбата. Опазване здравето на подрастващите и подобряването на качеството и на ефективността на образователните системи е от съществено значение и за трите измерения на растеж, изтъкват още авторите на наредбата. В този контекст, отбелязват те, образованието и грижите (здравни и социални) в ранна детска възраст са най-важната основа за успешното учене през целия живот, за социалната интеграция, личното развитие и за шансовете за намиране на работа в бъдеще.
С пълните очаквания към развитието на децата в най-ранна възраст може да се запознаете тук.