Емболизациите при артериовенозна малформация и мозъчна аневризма у нас се правят поетапно, което е медицински необосновано. Причината да се правят така всъщност е финансова. Това стана ясно от думите на д-р Станимир Сираков от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. „Това не е по медицински решения, това е заради наличието на фармаикономическите проблеми, които имаме. Затова се прави поетапно, което е крайно рисково за пациента“, отбеляза той пред bTV.
„Първо, ние имаме много повече анестезии и всяка следваща вече е по-трудна за нас, от медицинска гледна точка. Ако се прави наведнъж, по медицинските критерии и стандарти на Запад, резултатът ще е по-добър, с много по-малки рискове за пациента“, коментира лекарят.
Повод за гостуването му в телевизията бе писмото, изпратено миналата седмица от три пациентки с подобни заболявания, в което те призоваха консумативите за операциите да се поемат напълно от НЗОК. В момента касата плаща 10 000 лв., а цената на използваните при интервенциите консумативи може да достигне и 30 000 лв.
Две от пациентките също гостуваха в студиото. „Аз имам три емболизации. 2011 г. беше първата, за която заплатих 10 000 лв., но тогава тези 10 000 лв., които сега се отпускат от касата, не се отпускаха, изцяло бяха поети от мен“, разказа Анелия Иванова.
„На мен ми предстои четвърта емболизация, която нямам възможност да направя, защото първата ми излезе 10 000 лв., втората – също 10 000 лв. За тях събрах пари от дарения“, сподели и Наталия Гърнева. Тя припомни, че от 2015 г. насам два пъти е обещавано, че консумативите ще бъдат поети изцяло от НЗОК и отбеляза, че до този момент нищо подобно не се е случило.
„Най-неприятното е, че се стига дотам аз да трябва да говоря за финанси с пациента. Което е крайно неприятно. Лекарят трябва да говори за това, което може да се случи, за усложненията, а в един момент е принуден да говори финанси, което е крайно нетактично и не трябва да се случва изобщо“, заяви д-р Сираков.