Средствата, с които ще разполага касата през 2017 г., се увеличават с 248 млн. лв. – от 3,206 млрд. лв. на 3,452 млрд. лв. Това е записано в проектобюджета на фонда, одобрен вчера от Надзорния съвет.
На пръв поглед плащанията растат. На втори обаче е видно, че институцията не предвижда увеличение на парите за извънболнична помощ, изследвания и зъболечение, а освен това вече е взела решение да пренасочи 50 млн. лв. от бъдещия си оперативен резерв, за да се разплати за лечение, извършено през 2016 г. Оперативният резерв на институцията, който през тази година беше 316 млн. лв., през следващата ще бъде 341 млн. лв. Вероятно, както и до момента, институцията ще попълва дефицитите за различни видове медицински услуги и лекарства със средства от резерва, пера като капиталови и административни разходи, увеличена събираемост на здравни вноски, отбелязва днес „Капитал Daily“.
Според проекта през следващата година болниците ще трябва да лекуват за 1.479 млрд. лв. Това е повече от заложения за тази година бюджет, който е 1.34 млрд. лв., но е по-малък от реалните разходи на болниците за 2016 г., които ще бъдат в размер 1.622 млрд. лв. Разликата от 280 млн. лв. ще дойде от резерва на касата. Така на практика за поредна година бюджетът на клиниките ще бъде по-малък от реалния, коментира изданието.
По подобен начин стои и въпросът с лекарствата, като реално за тази година НЗОК ще плати 924 млн. лв., въпреки предвидения по-малък бюджет. В бюджета за следващата година за лекарства са предвидени общо 834 млн. лв., като в списъците за плащане ще влязат и нови медикаменти, отбелязва вестникът.
Основен проблем на здравната каса продължават да бъдат плащанията за лечение на български граждани в чужбина. Те се увеличават символично с 2 млн. лв. през следващата година - на общо 62 млн. лв. В същото време институцията плаща само за лечение в страни членки, за което вече е просрочила срока и текат наказателни лихви, с опасност съответната страна да откаже лечение на български граждани. Общо задълженията на институцията са над 180 млн. лв. и не се предвижда те да бъдат изчистени и през следващата година, посочва още „Капитал Daily“.
Освен ако не поеме специален ангажимент към личните лекари, специалистите в извънболничната помощ и зъболекарите, както направи през тази година, здравната каса не предвижда драстично увеличение на парите за следващата.
Проектозаконът предвижда още здравната каса да преустанови договора с болница или лекар моментално, а едва след това те да доказват, че не са виновни, като въвежда института на т.нар. предварително изпълнение.
Това ще става в два случая. Първият е, когато лекарят или клиниката са фалшифицирали документи за преглед или лечение на пациент. При втория случай договорът може да бъде прекратен, ако касата установи, че не са спазени медицински индикации за лечение.
Проектозаконът за бюджета на касата предвижда също така Надзорният съвет на институцията да започне да получава заплащане за работата си. В него влизат девет души - четирима представители на държавата, между които са заместник-министри на здравеопазването и финансите, както и директорът на Националната агенция по приходите. Освен това в него участват по двама представители на работодателите, двама на синдикатите и един представител на пациентските организации. От създаването на касата досега те не са получавали заплащане за работата си, синдикатите и работодателите участват и в надзорния съвет на Националния осигурителен институт, където също не получават заплащане, припомня вестникът.