!
Четвъртък, 10 Октомври 2024
21
май
 

Седем деца с ДЦП отложени за лечение в чужбина заради евентуални преговори с лекуващите им лекари

Събота, 21 Май 2016 | 15:08:25


Седем деца с ДЦП, които имат положителни становища от експерти за лечението си зад граница и насрочени дати за операция идния

Седем деца с ДЦП, които имат положителни становища от експерти за лечението си зад граница и насрочени дати за операция идния месец, са отложени на последното заседание на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца. Причината: новият директор на ЦФЛД проф. Владимир Пилософ поел ангажимента да води преговори с лекарите, които трябва да ги оперират, да правят тези операции у нас. Това стана ясно днес от думите на майката на едно от тези деца, като информацията бе потвърдена и от самия проф. Пилософ пред Нова телевизия.

Не е ясно дали лекарите ще се съгласят да оперират у нас, нито дали такива преговори изобщо ще започнат. Директорът на Фонда възнамерява да направи опит да се свърже с тях след празниците, т.е. най-рано на 25-ти май, стана ясно от думите му. От думите на Мария – майката на едно от децата, пък стана ясно, че ако операцията не се състои през юни, синът й ще трябва да чака следващата възможност през октомври. Междувременно детето, което е със спастична церебрална парализа и търпи постоянни спазми в мускулите, минава през ежедневна рехабилитация, въпреки която движенията му продължават да се ограничават. „Това се нарича контрактура, като усложнението на тази контрактура може да бъде анкилоза (срастване на ставни повърхности, при което ставата спира да функционира, б.р.)”, обясни майката на детето.

Проф. Пилософ пък отговори на притесненията й така: „Независимо със или без операции, рехабилитацията на това дете ще продължава години наред и е задължителен елемент от неговия живот. Така е при ДЦП. Освен това, методът, който се използва от руските колеги в Сърбия – „Улзибат”, не е еднократен акт. Възможно е да се наложи многократно детето да бъде оперирано.”

Шефът на Фонда все пак увери, че ако руските лекари откажат да работят у нас, седемте деца ще заминат за операциите си в Сърбия.

Друг родител на дете, чието лечение през Фонда продължава – Григор Малинов, призова проф. Владимир Пилософ да си извоюва правото да подписва сам формуляр S2, за да ускори придвижването на случаите. Той разказа как при последния случай, когато е имало нужда от такъв за лечението на детето му, заминаването едва не се е провалило, тъй като от касата му казали, че управителят не може да го подпише в нужния ден и ще го направи на следващия. На следващия обаче детето вече трябвало да пътува. В крайна сметка служителите в НЗОК „проявили разбиране” и бащата успял да получи формуляра навреме.

Проф. Пилософ обаче беше категоричен, че няма да иска подобни правомощия, защото: „Има трансевропейски регламент, държавата се е ангажирала с определена процедура и тя в момента е такава. Ако гражданите на ЕС смятат, че тази процедура не е читава, еми да се борят да я променят. Все пак трябва да спазваме правилата.”

От думите на Григор Малинов стана ясно още, че хората, които в момента са в администрацията на ЦФЛД (след като цялата му администрация бе показно арестувана на 20-ти април), все още не са навлезли в работата. Той разказа как е ходил три пъти във Фонда, за да вземе решението за своето дете, и три пъти то не е било намерено. Липсва и информация на сайта за последното заседание на Обществения съвет от 18-ти май.

Директорът на Фонда обаче отрече да няма информация, като заяви, че тя е качена. Въпреки казаното от проф. Пилософ обаче, справка на сайта на ЦФЛД от 21-ви май,  събота вечерта, показва, че последната информация за решенията на Обществения съвет е от заседанието му на 30-ти март.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
EF5Z


Всичко за коронавируса
Още новини
Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си
10.10.2024 17:45:37

Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си

От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти
10.10.2024 17:25:48

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти

На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...