Курсове, насочени към работата с агресивни пациенти, организира за своите специалисти Военномедицинска академия. ВМА е първата болница в България, която организира подобни обучения.
Подробности за тях даде пред БНТ психологът Велислава Донкина от Центъра за психично здраве и превенция към болницата. Тя обясни, че обученията развиват уменията в комуникации в по-специфични структури каквито са спешните звена и спешните приемни отделения, където и най-често възниква напрежение между лекари и пациенти.
Специалистът изтъкна, че професиите, свързани със засилено общуване с други хора, каквато е и лекарската, най-често дават високи показатели на синдрома на професионалното прегаряне или т. нар. burnout.
Oбучителните програми във ВМА са започнати през 2016г. чрез Центъра по психично здраве и превенция към болницата. Те са свързани с емоционалната грижа за пациента и са насочени към повишаване комуникативните и психотерапевтични умения на лекарите за общуване с пациенти в състояние на криза, които често могат да проявяват тъга, гняв, агресия, невъзможност за съдействие и други. Умението да се разпознават маркерите за подобно поведение дава възможност да бъде „предвидено” поведението на специалиста и съответно да се избере подходящ подход за общуване.
Работата на подобни тренингови групи продължава, като това дава възможност да бъдат разгледани широк кръг проблемни казуси, допълват от ВМА. От лечебното заведение са готови да предоставят своите практики и опит в тази насока и на други лечебни заведения.