Специфичната мутация в новия коронавирус може значително да повиши способността му да заразява, показва проучване на американски изследователи, съобщава Агенция Ройтерс.
Изследването може да обясни защо ранните епидемии в някои части на света не са достигнали до такива огромни размери, в сравнение с епидемиите в други огнища като Италия или Ню Йорк например, допускат експерти от Scripps Research.
Мутацията, наречена D614G, увеличи броя на "шиповете" върху коронавируса - това е частта, която му придава специфичната форма, която го отличава от други вируси. Точно тези шипове позволяват на вируса да се свързва и заразява клетките.
„Броят на функционалните шипове на вируса е 4 или 5 пъти по-голям поради тази мутация“, казва Хиерюн Чоу, един от старшите автори на изследването.
Изследователите отбелязват, че все още не е известно дали тази малка мутация има отношение към тежестта на симптомите на заразените хора или води до по-висока смъртност.
Изследователите, които провеждат лабораторни експерименти са на мнение, че е необходимо да се направят повече изследвания, в това число и контролирани проучвания, признати като златен стандарт за клинични изпитвания, за да се потвърдят техните открития от ин-витро експериментите.
Предходни проучвания показват, че новият коронавирус SARS-CoV-2 мутира и се развива, докато се адаптира към своите човешки гостоприемници. Мутацията D614G бе набелязана от изследователите като обект, на който трябва да се обърне специално внимание в спешен порядък, тъй като е много вероятно тя да се окаже доминираща мутация.
ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...
Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Безплатен Софтуер за диференциално броене на кръвни клетки с микроскоп. ДКК- Диференциална Кръвна Картина. За да я намерите в интернет пишете в Google: диференциален брояч. Програмата имитира функцията на реален WBC Диференциален брояч с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. https://sites.google.com/view/wbccounterwindows/