Няма да се отработват или връщат пари на НЗОК от договорените 85%. Това е било препотвърдено на среща вчера между БЛС, БЗС и НЗОК, съобщиха от Лекарския съюз.
От БЛС уточняват, че в Анекса към НРД 2020-2022 и методиката за заплащане на договорните партньори на НЗОК в условията на Извънредното положение няма залегнало такова условие.
На срещата в Министерство на здравеопазването са присъствали председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, проф. Николай Габровски - зам.-председател на БЛС, д-р Николай Шарков - председател на БЗС, д-р Георги Димов - зам.-председател на БЗС , както и министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, Жени Начева - зам.-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК и проф. Петко Салчев - управител на НЗОК.
"Нито в анекса, нито в методиката, която сме подписали, няма записана думата връщане или отработване на суми. Става въпрос за това, че в Закона за здравното осигуряване има упоменат точно определен брой дейности, които Здравната каса закупува като услуга, и пари без насреща да има дейност не са предвидени. Само че Народното събрание прие текст в Закона за извънредното положение, който казва, че поради извънредните обстоятелства се допуска плащане от НЗОК извън извършената дейност, за да се компенсират всички лечебни заведения", каза пред Нова телевизия днес д-р Иван Маджаров.
„Искам да успокоя колегите, никой няма да връща нищо. Някои от лечебните заведения, лекарите и зъболекарите дори не са се възползвали от това, защото успяха да изработят 90 и дори 100% от дейността си. Други успяха 70%, тази частица е много малка. Никой няма да бъде принуден никога тези пари да ги върне“, допълни той.
Думите му бяха потвърдени и от члена на Надзорния съвет на НЗОК д-р Иван Кокалов пред БНТ. „Лекари и болници няма да се налага да връщат пари, получени по време на кризата, на Здравната каса. Става дума за грешно тълкуване на извадка на заседанието на Надзорния съвет. Никъде в договорите и решенията няма такова нещо. В Закона за извънредното положение на НЗОК се даде право да се договарят с професионално-съсловните организации на зъболекарите и лекарите как и по какъв начин се финансират“, каза той.
В същото време обаче друг член на Надзорния съвет - адв. Андрей Дамянов, заяви, че лечебните заведения и индивидуални изпълнители на медицински услуги не са получили безвъзмездно пари от Касата по време на извънредното положение. „В методиката не става и дума за безвъзмездно даване на средства, за обезщетения. Става дума единствено за авансови плащания“, заяви Дамянов.
По думите му на този етап в Надзорния съвет и политическите среди не е обсъждана възможност за промени в законодателството за безвъзмездно предоставяне на финансова помощ на лечебните заведения. Възниква и въпросът дали данъкоплатецът и здравноосигурените лица биха ли били съгласни с подобна помощ, изтъкна Дамянов. „От тази гледна точка не ми се струва много логично Здравната каса просто да раздава едни пари за непредоставена медицинска дейност“, коментира той.
Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. л ...
Кой има право на електронна рецептурна книжка? Това е въпросът на седмицата в рубриката на Здравн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Ще ги връщаме не така , а във вид на глоби!
Бравооо На всички може да се даде помощ , да се намали ДДС на най- сивия сектор, а ще обсъждате тези 85 % Нямаам думи!
Лъжи, некадърност, кражби, административен произвол, това представлява НЗОК ! Шайка некадърници, които в реалния живот на две магарета сено не могат да разделят, управляват в цялата, ама без изключение цялата система на здравната каса и това е вече 21 години!
Д-Р ИВАН КОКАЛОВ: Но този, който не работи, ние му даваме 85% от това, което е отчел в януари и февруари. ЖЕНИ НАЧЕВА: Да, но това е общ принцип за всички. С идеята, че после той ще възстанови тези средства. Д-Р ИВАН КОКАЛОВ: Т.е., ние му ги даваме, но после той ще ги изработва? ПРОФ. Д-Р ПЕТКО САЛЧЕВ: Те трябва да ги изработят. Д-Р ИВАН КОКАЛОВ: Защото излиза, че този, който не работи му даваме 85%, то може да се окаже повече отколкото това, което е изработил този по време на извънредното положение зъболекар, който работи. ЖЕНИ НАЧЕВА: Да, този, който си ги е изработил, няма да ги връща и няма да му се търси отговорност. Ние не случайно изискваме информация за …
Прав е юриста-аз не съм съгласен да се плаща за дейност,която не е извършена.Парите са дадени авансово като безлихвен кредит и следва да се изработят до края на годината от договорните партньори.
Ти не си ЗОЛ,а педер@ст.
Гледай да не ги платиш ти.
Нищо против. НО ако в схемата 60/40; безлихвените кредити и грантовете за малкия бизнес ( отговарям напълно на условията и щях да получа същото финансиране) не беше записано излишно, че не включват лечебните заведения. Ами изцяло частните практики, които не разчитат на касата останаха без никаква подкрепа. Тази епидемия сигурно няма да е последна и не е много умно да ощети те точно медиците.
Изобщо не става дума "за грешно тълкуване на извадка на заседанието на надзорния съвет", а става дума за правилно цитиране думите на председателката на Надзорния съвет на НЗОК.
И сега последно, ще се връщат ли парите или не?