От три дни се увеличава заболеваемостта с 10-14% на ден. Общо 33 са случаите на заразени с коронавирус за изминалите 24 часа. Това съобщи на сутрешния брифинг началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски.
Общо случаите са 276. В Бургас е приета в болница жена на 22 години. Най-младите заразени също са в града - на 3 години и на 8 години, те са контактни на един от заразените лекари. В Инфекциозна болница в София вече има 4 случая. Днес ще бъде изписана пациентка от „Александровска“ болница, каза още ген. Мутафчийски.
Предоставена е вече исканата справка от болниците в страната за готовността им да се включат в борбата с коронавируса. От нея става ясно, че има 7473 инфекциозни легла, от които 1137 – в София, т.е. капацитетът на болниците е бил увеличен десетократно. 1347 са интензивните легла в страната, от които 518 – в София. Онкологичните болници не са ангажирани с този проблем, тъй като там се намира високо рискова група.
80% от пациентите са от 0 до 50-годишна възраст, уточни още ген. Мутафчийски. Той съобщи, че ще предложи пациентите, които имат подобрение в болниците, вече да бъдат изписвани без да се чакат два отрицателни теста и да бъдат поставяни под 21-дневна домашна карантина. Излекуваните също трябва да си остават вкъщи с 30 дни болничен.
Обмисля се и възможността ако в едно семейство има един заразен, цялото семейство да бъде поставяно под карантина.
„1000-та теста ги има, ще бъдат направени. Това не променя стратегията“, каза ген. Мутафчийски по повод снощното изявление на премиера Борисов, че ще бъдат тествани рисковите групи – полицаи, шофьори на автобуси и шофьори на линейка.
Той съобщи, че е отворен телефонен номер за дарения за медиците - DMS 17777 Solidarnost, а АЕЦ Козлодуй са дарили 800 000 лв.
Комитетът по лекарствена безопасност на (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) препо ...
Трима българи, нуждаещи се от животоспасяваща трансплантация, получиха втори шанс за живот след д ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Имам ли право да приемам болни от коронавирус и в рамките на едно дежурство болни с други заболяесния. Инфекциозна болница
Имате пълното право да приемете всеки, който според Вашата съвест и професионални познания се нуждае от стационарно лечение! Затова сме Лекари (а не чантаджии!).
Ако в София инфекциозните легла са 1137,а общият им брой е 7473 в цялата страна, интересно е къде,в кои градове са останалите около 6 300? Говори се само за инфекциозни легла в съобщението.Има се предвид всички легла, на които биха били хоспитализирани болни с вируса,или реалния брой легла в инфекциозни клиники и отделения в страната? Защото разликата между инфекциозни легла и легла в други отделения е огромна и е редно коректно да се представят данните.
А разликата между инфекциозни легла и реанимационни легла е от земята до небето. На първите слагаш пациент с молитви към небето да се оправи ,а на вторите имат някакъв шанс да им се окаже реална медицинска помощ от гледище нивото на съвременната медицина. Другарите и другарките от МЗ ни баламосват с броя инфекциозни легла и лъжат населението за реалността.
Остана бройката на хартия да съвпадне с бройката в реалността и сме готови. Но не чух да казаха колко медици има налични за обслужване на тези легла и колко от медиците са тествани , колко са позитивни , колко са болни ?
Шофьорите на линейки били рискова група? Ами медиците бре дървеняци??!
По-просто и сигурно е да се карантинират всички с прояви на вирусна инфекция, без да се търси вирусологична диагноза. При липса на ясна клинична разлика, несъществуващо специфично лечение и леко протичане при повечето заболели, такъв подход ще разкъса епидемчината верига по-бързо и сигурно. Болниците не са място за лечение на леко боледуващи, нито са карантини центрове. Там имат място само тежките случаи.
По-просто и сигурно е да се карантинират всички с прояви на вирусна инфекция, без да се търси вирусологична диагноза. При липса на ясна клинична разлика, несъществуващо специфично лечение и леко протичане при повечето заболели, такъв подход ще разкъса епидемчината верига по-бързо и сигурно. Болниците не са място за лечение на леко боледуващи, нито са карантини центрове. Там имат място само тежките случаи.
Глупости. Картантина означава да си стоят изолирани в къщи. Това е карантиниране на цялото население и няма нужда. Реално всички са контактни , но тези които нямат сериозни оплаквания трябва да работят, а не декември да ядем мушмули, защото държавата ще е на кота ранно средновековие.
не се казва "заразени",а заразоносители.
не се казва "болни", а "заразени".