Лечението на критично болни пациенти с COVID-19 с кортикостероидни медикаменти намалява риска от смърт с 20%. Това показва обобщен анализ на 7 международни проучвания, резултатите от които станаха причина СЗО да пристъпи към актуализация на препоръките за лечение на инфекцията с продукти от тази лекарствена група, предаде Агенция Ройтерс.
Анализът обединява данните от отделни проучвания с ниски дози хидрокортизон, дексаметазон и метилпреднизолон. Изводът е, че прилагането на кортикостероиди подобрява преживяемостта на пациенти с COVID-19, лекувани в интензивните отделения на болниците.
„Изразено в числа това се равнява на около 68% от най-тежко болните от COVID-19 пациенти, оцелели след лечение с кортикостероиди, в сравнение с около 60%, оцелели без кортикостероидна терапия“, посочват изследователите в специално изявление.
„Кортикостероидите са евтино и лесно достъпно лекарство и нашият анализ потвърди, че те са ефективни за намаляване на смъртните случаи сред хората, най-тежко засегнати от COVID-19“, заяви проф. Джонатан Щерн, професор по медицинска статистика и епидемиология от Британския университет в Бристол, който е работил на анализа, каза на брифинг по темата. .
Той добави, че опитите, проведени от изследователи във Великобритания, Бразилия, Канада, Китай, Франция, Испания и Съединените щати категорично са доказали, показвайки, че тези лекарства са полезни при най-болните пациенти, независимо от възрастта, пола и продължителността на инфекцията.
Констатациите, публикувани в списанието на Американската медицинска асоциация JAMA, затвърждават резултатите, които бяха обявени през юни и оценени като голям пробив. Тогава дексаметазон стана първото лекарство, за което се доказа, че може да намали смъртността при тежко болни пациенти с COVID-19.
Оттогава дексаметазон е широко използван в отделенията за интензивно лечение на пациенти с COVID-19 в някои страни.
Проф. Мартин Ландрей, професор по епидемиология в Оксфордския университет, който е работил по проучването с дексаметазон - ключова част от общия анализ окачестви резултатите като открита възможност лекарите по целия свят безопасно да преминат към употребата на тези животоспасяващи лекарства.
„Тези резултати са ясни и незабавно приложими в клиничната практика“, заяви той пред журналистите добави: „Сред критично болни пациенти с COVID-19 кортикостероидите в ниски дози значително намаляват риска от смърт“.
Изследователите са категорични, че ползата е доказана независимо от това дали пациентите са били на вентилация към момента на започване на лечението. Учените посочват съща така, че СЗО ще актуализира веднага своите насоки за лечение за да отрази новите резултати.
Проф. Антъни Гордън, професор в Империъл колидж в Лондон, който също е работил по анализа, каза, че резултатите от него са добра новина за пациенти, които се разболяват критично от COVID-19, но подходът на кортикостероидната терапия няма да е достатъчен, за да прекрати огнищата или да облекчи мерките за контрол над инфекцията.
„Колкото и да са впечатляващи тези резултати, това не е лек. Сега имаме нещо, което ще помогне, но това не е лек, така че е жизненоважно да спазваме всички стратегии за превенция“, подчерта ученият.
Върховният административен съд е направил искане до Конституционния съд да се произнесе дали текс ...
Авторитетни лекари от София ще преглеждат безплатно нуждаещите се деца от Златоград на 9 ноември ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...