Лечението с кръвна плазма е изключително успешно. То има 130-годишен период на използване. Проблемът с COVID-19 е, че това е едно ново заболяване и всички терапии трябва да изминат път, все едно са абсолютно ново лечение. Поради тази причина тази терапия е достъпна само при тежко болните пациенти“. Това каза пред bTV д-р Чавдар Ботев от Националната болница за лечение на хематологични заболявания. По думите му в момента текат клинични проучвания, при които трябва да се докаже нейната ефективност и при леки и средно тежки случаи.
„Резултатите са много обнадеждаващи. Ако се лекува както трябва, имаме с 50% намаляване на смъртността, а при някои групи се стига до 400% намаляване на смъртността. Важно е плазмата да бъде характеризирана в три групи – нискотитърна, среднотитърна и високотитърна. Тя се прелива по различен начин. “, обясни д-р Чавдар Ботев.
Той поясни още, че правилото е, ако се прелива от първия до третия ден в тежко състояние, кръвната плазма е най-ефективна. След четвъртия ден ефективността й намалява двойно. Има случаи, при които първият ден е решаващ. „Плазмената терапия е част от комплексното лечение. Тя не е самостоятелна терапия. Оказа се, че един много прост метод спасява 64% от болните – заемането на определена поза, при която се правят определени дихателни упражнения“, разказа д-р Ботев, уточнявайки, че става въпрос за по-леките случаи.
Президентът Румен Радев удостои днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 из ...
Проектът на държавния бюджет за 2025 г. предвижда 1 224 195,8 хил. лв. за Министерството на здрав ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...