Лекарственият продукт с търговско наименование Резохин, съответстващ на международното непатентно наименование (INN) - Chloroquine phoshate, произвеждан от Вауег Германия, е разрешен за употреба в нашата страна. Към настоящия момент той няма регистрирана цена в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и следователно не се разпространява на българския фармацевтичен пазар. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата на БСП Явор Божанков относно възможностите за осигуряване на лекарствения продукт Резохин за нуждите на лечебните заведения.
Медикаментът се прилага за профилактика и лечение на малария, причинена от четирите вида маларийни причинители, които са патогенни за хората, хроничен полиартрит (ревматоиден артрит), включително ревматоиден артрит при деца (ювенилен), системен лупус еритематодес.
По думите на министъра, поради невъзможност на Bayer AG, Германия да осигури активното лекарствено вещество и да продължи производството на лекарствения продукт в Леверкузен, Германия, с което да задоволи потребностите на нашия пазар, през месец юли 2019г. притежателят на разрешението за употреба е стартирал в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти процедура за изключването му от Позитивния лекарствен списък и заличаване на цена по чл. 261 а, ад. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Към настоящия момент продуктът няма регистрирана цена в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и следователно не се разпространява на българския фармацевтичен пазар.
„Важно е да се знае, че съгласно европейското и националното законодателство единствено и само титулярът на разрешението за употреба може да се разпорежда с лекарствения продукт, както по отношение на неговото производство, така и по отношение на информацията в кратката характеристика на продукта в това число и включените в нея показания за употреба. В тази връзка, притежателят на разрешението за употреба черпи не само права от разрешението за употреба, но и носи отговорност по отношение на проследяване на лекарствената безопасност на лекарствения продукт, докладвани нежелани лекарствени реакции или други проблеми свързани е неговата безопасност, в съответствие със спазване на вменените от регулаторните органи задължения за извършване на постмаркетингови проучвания“, казва министърът.
„С писмо до M3, лечебно заведение за болнична помощ в страната е предложило включването на лекарствения продукт в Списъка и той е включен, което прави възможна доставката му до лечебните заведения посредством доставка от търговец на едро с лекарствени продукти. В контекста на епидемиологичната обстановка и обявеното извънредно положение в страната се проучваха възможностите за производство па лекарствен продукт с INN Chloroquine phosphate в производствените мощности на фармацевтични производители ситуирани в нашата страна“, допълва министър Ананиев.
По думите му друг лекарствен продукт със сходен състав и показания, е лекарствения продукт Plaquenil, с международно непатентно наименование (INN) - Hydroxychloroquine sulfate. Продуктът не е разрешен за употреба в нашата страна и не се разпространява на нашия фармацевтичен пазар. Той може да бъде доставян на лечебните заведения за болнична помощ по същия начин.
Безплатни прегледи през ноември предоставят уролозите на МБАЛ „Св. София“, съобщиха о ...
Администрацията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) предложи да бъде премахнат пероралният фени ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...