При последни изчисления не 34, а 35 са новите случаи на коронавирус за последното денонощие. Направените тестове пък са 1276, а не 223, като показва Единния информационен портал за COVID-информация. Разликата идвала от часовете, в които са отчетени резултатите от тестовете, тъй като в системата са записани само тези до 16 часа, но не са показани направените по-късно.
Регистрираните за изминалото денонощие случаи са разпределени по области, както следва: Пазарджик – 16; Видин – 1; София област – 3; Пловдив – 2; Перник – 1; Сливен – 1; Монтана – 3; София – 8.
Това съобщи на брифинг зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева по повод разминаването в данните в системата. Според показаните резултати починали през изминалия ден няма, но вчера от Националния оперативен щаб отчетоха, че общият и брой е 147, докато на Единния информационен портал пише, че към днешна дата те са 159. „Вчера привечер беше уточнено, че починалите са 149, а останали 10 са починали през април и началото на май, тъй като част от болниците не са докладвали своевременно като починали с коронавирус пациенти“, каза още Начева.
Починалите са както следва - мъж на 56 години без придружаващи заболявания, мъж на 77 години, с придружаващи хронични заболявания на различни органи и системи, жена на 78 години с онкологично заболяване и с други придружаващи заболявания, мъж на 62 години с диабет и сърдечно заболяване, жена на 75 години със сърдечно заболяване, жена на 53 години без информация за придружаващи, заболявания, жена на 66 години със сърдечно заболяване и хронично белодробно заболяване, жена на 73 години с онкологично заболяване и диабет, мъж на 62 години без информация за придружаващи заболявания, жена на 79 години с онкологично заболяване и сърдечно заболяване, жена на 92 години с диабет и хронично белодробно заболяване, жена на 76 години с онкологично заболяване и сърдечно заболяване.
77 болници и 144 лаборатории имат достъп до информационната система за COVID-болните. 32 от тези 144 са одобрените от МЗ лаборатории, които извършват диагностика с тестове за PCR.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев и член на Националния оперативен щаб заяви, че ако не е имало разминаване на числата е щяло да бъде учудващо и би се усъмнил, че има стъкмистика. „Някакви кой знае какви разлики няма. Разликите за броя на изследванията с PCR тестове са големи, но това е защото сериозните данни идват след 16.00 часа“, каза той.
"Никакъв интерес няма Министерство на здравеопазването да лъжем", каза проф. Тодор Кантарджиев и допълни: "Само, който не работи, той не греши".
Жени Начева поясни, че изчистените грешки явно са довели до различни интерпретации, затова от Министерството ще я обобщават за медиите и ще я публикуват отново всяка сутрин в 8 часа.
Биотехнологичната фармакомпания Moderna получи близо 590 млн. долара от федералното правителство ...
До 14 февруари 2025 г. изследователите от Медицински университет – Варна разполагат с ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Мила Жени, не се ли усещаш сама, че до каквото се докоснеш, всичко се срива. И би ли ни обяснила нещичко - що за служител е този, който години наред прикрива кражби в здравеопазната система или пък нарежда едни пари без да има право?