Магистър-фармацевтите са медицински специалисти, а аптеките - здравни заведения и рискът при тях е повишен, защото са на първа линия. Аптеките се посещават от извънредно много хора, както от болни, така и от здрави, и поради това аптеката е рискова точка за предаване на вируса. Това се казва в писмо на Регионална фармацевтична колегия София-столична на Българския фармацевтичен съюз до Министерски съвет, Министерство на здравеопазването, Националния оперативен щаб, изпратено още на 12 март. С него те уведомяват институциите за рисковете в аптеките при пандемията от COVID-19.
„В писмото апелираме в спешен порядък да бъдат отпуснати лични предпазни средства за магистър-фармацевтите – на първо време маски и защитни очила. Фармацевтичните складове, зареждащи аптеки, никога не са предлагали респиратори, осигуряващи респираторна защита спрямо вируси за медицински специалисти (FFP2 или FFP3 респиратори). Поради това е невъзможно осигуряването им дори за нуждите на самите магистър-фармацевти, работещи на първа линия и контактуващи ежедневно със стотици болни и здрави в условията на пандемия. Притеснени сме, че има вероятност да възникне ситуация, при която поради заболяване на магистър-фармацевти да се затворят аптеки, което ще наруши лекарствоснабдителния процес и хиляди болни могат да останат без лекарства, което от своя страна може да доведе до непредвидени последици“, казват от Фармацевтичната колегия.
„Наясно сме, че с приоритет трябва да бъдат снабдени лекарите в болниците, в инфекциозните и интензивните отделения. Смятаме че и магистър-фармацевтите, както и лекарите по дентална медицина, и медицинските сестри, също трябва да бъдат снабдени с предпазни средства. Всички ние сме свързани с опазване на здравето на обществото и лечението на пациентите и риска да бъдем заразени или ние да заразим хората е много по-голям. Същевременно дори да искаме, не можем да работим дистанционно от домовете си, както е при много други професии“, допълват фармацевтите.
Те подчертават, че като съсловна организация търсят всички възможни начини, за да защитят, работещите в аптеките, които съвестно изпълняват своята социална функция, за да могат да работят по-продължително, професионално и да не се допусне тяхното заразяване.
„Както е видно, аптеките са един от най-важните здравни обекти, които ще продължат да работят и при обявеното извънредно положение. Призоваваме хората да пазят магистър-фармацевтите, за да не се стигне до заразяване на магистър-фармацевти и до превръщането на аптеките в рискови точки. Искаме да обърнем внимание и на това, че въпреки желанието на колегите да бъдат полезни на пациентите и огромния натиск в момента върху тях, проблемът с лекарствата, маските, дезинфектантите и тяхното снабдяване не зависи от тях и не е само в България. Призоваваме хората да не се презапасяват с лекарства и предпазни средства и да не проявяват агресия към магистър-фармацевтите зад гишето в аптеката. Апелираме хората да се изчакват в или пред аптеките, да влизат един по един и да се съобразяват с изискванията за обслужване на съответната аптека, за да не се заразяват един от друг. Към момента продължаваме да търсим начин да съдействаме на колегите и да бъдат осигурени защитни средства за магистър-фармацевтите. Очакваме българското обществото да ни подкрепи, за да запази себе си по-здраво“, казват от РФК София-столична.
Кметът на Бургас Димитър Николов вече е изпратил писмо до бургаските народни представители и пред ...
12-годишната Елза Кеворк Дадурян от Бургас се нуждае от трансплантация на бъбрек. Детето е диагно ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Тея тикви , нали през тях се продаваха маски и ръкавици , как така не са заделили за персонала .То бива лакомия и простотия .А защо в тези аптеки които нямат стъкла между фармацефт и пациент , не вземат да си сложат такива - от плексиглаз . Малко да си поразмърдат задниците и да си направят прегради .