!
Вторник, 03 Март 2026
07
февр
2

Унгария ограничи достъпа на медии до болниците, въпреки решението на съда



Унгария ограничи достъпа на медиите до болници в страната, предаде БТА, позовавайки се на агенция ДПА.

В унгарския Държавен вестник бе публикувано постановление, подписано от премиера Виктор Орбан, с което се регламентира кой разрешава на медиите достъпа до болниците. От постановлението става ясно, че достъпът ще се разрешава от специалната експертна група по коронавируса, създадена към правителството.

През април м.г. кабинетът реши, че Министерството на здравеопазването трябва на контролира достъпа на медиите до болници и ваксинационни центрове.

Миналата сряда обаче съд в Будапеща постанови, че това решение е незаконно, след като опозиционният интернет сайт telex.hu внесе жалба срещу него.

Съдът постанови тогава, че единствено директорите на болниците имат правото да отказват или дават достъп на медиите. Сега става ясно, че новото постановление на премиера Орбан пренебрегва съдебното решение.

Асоциации за защита на гражданските права обмислят съдебни действия срещу него.

"Зачитането на върховенството на закона означава, че правителството трябва да спазва съдебните решения", казват те.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eWXJ

Гост 07.02.2022 17:23:47

"Обущарю, не по-високо от обувките!"

Гост 07.02.2022 11:01:59

Медиите трябва да стоят ПРЕД болниците.


Всичко за коронавируса
Още новини
Честит празник!
03.03.2026 00:01:06

Честит празник!

Днес се навършват 148 години от Освобождението на България. Трети март е ден, в който пра ...

Безплатни прегледи за ендометриоза през март в СБАЛАГ „Майчин дом“
02.03.2026 17:31:50

Безплатни прегледи за ендометриоза през март в СБАЛАГ „Майчин дом“

През март 2026 г. СБАЛАГ „Майчин дом“ се присъединява към международната кампания Енд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...