Деветнадесет учени от Европа и САЩ подписаха отворено писмо, в което подлагат на съмнение резултатите от ранните тестове на ваксината Спутник V, публикувани от руски специалисти от Института „Н. Ф. Гамалея“, публикувана в авторитетното научно списание The Lancet в петък, съобщи Daily Mail.
Проф. Енрико Бучи от Университета Тампъл в САЩ е категоричен, че публикуваните резултати, доказващи производството на антитела след ваксиниране, са „изключително невероятни“, както „ако хвърлите зар и получите една и съща последователност от числа няколко пъти“.
Проф. Андреа Косарица, водещ учен патолог и имунолог от Университета в Модена, пък определя публикуваните стойностите като "направени с фотошоп“.
Проф. Бучи призна, че е видял „странни модели“ в данните, които показват броя на антителата, произведени от пациенти в различните групи. Той припомня, че Русия тества 6 различни варианта на Sputnik V върху 76 пациенти, разделени на 4 групи от по 9 и 2 групи по 20. На всяка група е била дадена различна ваксина. Според проф. Бучи е „изключително невероятно“ да се видят толкова много дублиращи се стойности в четирите групи от по-специално девет пациенти. Той допълва, че в други опити с ваксини, като тези, публикувани от Оксфордския университет, Китай и САЩ, не е имало необясними дублирания.
В писмото се призовават авторите на изследването да публикуват суровите данни, които не са били включени в оригиналната статия.
Според проф. Бучи е недопустимо пропускането на данните в едни „толкова важни изследвания в толкова важно списание". „Може да има грешка, може да има обяснение, може да има измама. Ние просто не знаем“, добавя той. „Това е само искане за разяснения, това не е твърдение за нищо“, казва ученият.
Проф. Косарица на свой ред определя данните като „много странни“, и дори употребява израза „фотошопирани“. „Това е твърде неправдоподобно и твърде малко вероятно от статистическа гледна точка“, коментира ученият, сравнявайки данните с други публикувани резултати в The Lancet. Проф. Косарица не скрива изненадата си от факта, че грешката не е била забелязана преди публикуването на резултатите.
Денис Логунов, който е водещ автор на статията и отговаря за разработването на Спутник V, опроверга тези твърдения и заяви, че няма грешки в информацията, публикувана от The Lancet. Логунов е споделил пред руското издание Meduza, че няма да отговаря директно на авторите на отвореното писмо, но че ще се ангажира с редакцията на The Lancet, ако е необходимо.
В писмен отговор до Daily Mail от списание The Lancet са заявили: „Ние насърчаваме научния дебат по публикации, които сме публикували, и сме наясно с отвореното писмо за изпитанието на руската ваксина от Logunov et al. Споделихме писмото директно с авторите и ги насърчихме да се включат в научната дискусия“.
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...
Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Каква продавема стока да произвели досега руснаците, та и ваксина?