!
Събота, 27 Април 2024
10
март
1

Д-р Кристина Миткова: Тайната на щастието е да умееш да се предизвикваш и да научаваш нещо ново



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Кристина Миткова e възпитаник на МУ – София. Завършва образованието си по медицина през 2022 г. и през 2023 г. започва специализация в Клиниката по кожни и венерически болести на УМБАЛ "Александровска". Има участие в няколко научни публикации в специализирани медицински списания. 

Д-р Миткова как избрахте да се посветите на медицината? Изиграха ли семейната среда и училището роля в този Ваш избор?

Родена съм в семейство на стоматолог и учител, образованието винаги е било от изключителна важност за мен. Семейната среда ми даде разбирането, че познанието разширява кръгозора и дава алтернативи.

Медицината предоставя необятни възможности за развитие. Средното си образование завърших в Природо-математическата гимназия в моя роден град Перник и преподавателите, които срещнах, ме научиха че няма пряк път към постигане на поставената цел – необходимо е упорство, постоянство, работа и здраво четене.

Обичта към хората и уважението към човешкото тяло – това да се научиш да го слушаш и разбираш, бяха отправна точка при избора ми на професия.

Кога решихте, че дерматологията е Вашата специалност?

Като студентка по медицина имах досег с колеги от различни специалности, наблюдавах тяхното ежедневие, бях свидетел на напрегнати дни и радостни мигове. Дерматологията усетих най-близо до себе си. Харесвам как тя съчетава всички медицински специалности, как може да разкрие кода на различните вътрешни болести чрез внимателно снета анамнеза и обстоен преглед. Затова и взех решението да работя в Дерматологична клиника още от четвърти курс, където и до днес срещам доверие, разбиране и подкрепа от моите колеги.

Разкажете за първите си стъпки като специализант в Клиниката по кожни и венерически болести?

След дипломирането нямах търпение да започна специализация. Когато влязох в Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница, осъзнах че учебникът вече го няма и всичко е реално.

Чувството на неувереност и несигурност в началото обаче бързо отстъпи – намерих опора в желанието да помагам на хората. Също така си дадох сметка, че е дошло време да приема нови предизвикателства.

А като се сетя за първото ми дежурство - толкова бях притеснена!

Постепенно започнах да свиквам, стараех се да разчитам на собствените си знания, на уменията на колегите и тяхната помощ. Така станах по-уверена и започнах да правя първите си стъпки като специализант.

Кои тесни области на дерматологията намирате за особено предизвикателни и привлекателни?

Дерматоалергологията е изключително интересна и едновременно с това провокативна. Както често казва моят ръководител доц. Жана Казанджиева: „Налага се да бъдеш истински Шерлок Холмс“ – с разликата, че ние не сме литературни герои, а реални личности и работим с пациенти. Действаме като истински детективи – събираме „улики“ и „доказателства“ чрез обстоен преглед, за да се насочим в правилната посока и да открием накрая „виновника“ – при нас това е конкретен алерген.

Не е тайна, че голяма част от лекарите дерматолози в началото на професионалния си път предпочитат да обърнат поглед към естетичната дерматология, а не да се посветят на клиничната дерматология, която се занимава с тежките дерматози. Защо според Вас е така?

Една къща е здрава единствено когато има здрави основи. Както в училище – първо научаваме буквите, след това изписваме думи, а накрая съставяме цели изречения, така и в науката е от изключително значение най-напред да се усвоят основните принципи, след което се надгражда върху тях. Бързите темпове на развитие на естетичната дерматология и високото й ниво на нашите географски ширини води до необходимото доверие у хората и предоставя поле за изява. Това не изключва необходимостта от познания в клиничната дерматология, за да може да се предостави на пациента комбинация от диагностични и терапевтични възможности за решение на конкретен случай.

Може ли да се намeри баланс между тези две области?

Тук се крие истината – клиничната и естетичната дерматология вървят ръка за ръка. Те не са взаимно заменяеми, а допълващи се. Една от най-честите диагнози днес – акнето, включва както лечение на активната му форма, така и необходимостта от заличаване на оставащите белези и пигментации. Съвкупността от добра подготовка и в двете области осигурява не само поредния щастлив и признателен пациент, а носи със себе си и вътрешно удовлетворение от добре изпълнената работа.

Кои са Вашите учители в специалността?

Трудно ще е да изброя всеки един поотделно, но всеки, когото срещам по пътя на моето кариерно развитие, ми е помогнал – със знание, с умения, с дадена компетентност. Продължавам да се уча всеки ден. Според мен това е тайната на щастието, да умееш да се предизвикваш, да търсиш и постоянно да научаваш нещо ново. А моите най-големи учители, но и критици, са пациентите.

Кои етични принципи се стараете да отстоявате винаги и при всички обстоятелства в отношенията си с колеги и пациенти?

На първо място е винаги пациентът. Той идва с очакване да откликнем с разбиране към притесненията и болката му и да ги облекчим, доколкото ни е възможно. Лекарят е лъчът надежда за неговото по-добро утре.

В медицината е необходимо знанията да бъдат споделяни, така лекарите са полезни един на друг, обмяната на опит е важен момент в нашата професия.

Всеки лекар е положил в началото на своя професионален път Хипократовата клетва, така че ние сме се заклели етично да упражняваме медицинската професия и да пазим професионалната тайна. За мен е важно да бъда добър и стриктен човек, който подхожда с толерантност към пациенти и колеги.

Кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Свободно време?! За да бъде един човек продуктивен и отдаден на професията, е необходима и почивка. Обичам разходките сред природата, защото знам, че така помагам на кожата ми да диша, знам и още, че те са полезни за моето физическо и психическо здраве. Работя върху гласа си, обичам да пея, а често изразявам емоциите си и като рисувам. Имам много картини, за които вече нямам място вкъщи.

Но страстта ми към изкуството има своето отражение и в избора на професия - не е лесно да умееш да разпознаваш над 20 нюанса от всеки цвят, че и повече. Къде другаде, освен в дерматологията, има подобна компетентност?

Какво бихте искали да пожелаете на колегите си от екипа, с който посрещате трудните и радостните моменти в работното ежедневие?

Да бъдат все така целеустремени, упорити и борбени! Да посрещат смело и лице в лице тежките диагнози и да се втурват стремглаво към тяхното овладяване. Да стават всеки ден, изпълнени с доверие, вяра и надежда за едно по-здраво и информирано общество. Да продължават да бъдат наши водачи по стръмния и изпълнен с препятствия път нагоре и с тяхната подкрепа обединени да изкачваме все по-високи върхове. Скъпи колеги, приемете моята благодарност за търпението, знанията, трудолюбието и добрия пример!



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
7Jh%

дермо рецепта 11.03.2024 13:49:23

Един приятел фанал брадавици от една кака и тук доктор, там доктор, никой не успел да му ги оправи. Накрая зел един буркан със спирт и парче гума. Заапал гумата и си го топнал целио у буркана. Он побелел и кожата му се свлякла кат на смок. И те така се оправил.


Всичко за коронавируса
Още новини
Три пациентски организации признати за национално представителни
27.04.2024 11:37:51

Три пациентски организации признати за национално представителни

Три пациентски организации са признати днес от Министерския съвет за национално представителни, с ...

Гърция отново е изправена пред тежка криза за медици преди летния сезон
27.04.2024 10:56:09

Гърция отново е изправена пред тежка криза за медици преди летния сезон

Броени дни преди „Голямото Великденско преселение“ на огромен брой хора към курортите ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...