!
Вторник, 13 Май 2025
04
юли
3

Д-р Юрий Стоянов: Гръдната хирургия ме научи на отговорност, смиреност и удовлетвореност



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Юрий Стоянов завършва медицина през 1988 г. Придобива спецалност по обща хирургия през 1994 г. и специалност по гръдна хирургия през 2000 година. Работил е като началник отделение по белодробна хирургия във ВМА София и хирург във Военна болница в Кувейт. Член е на Асоциацията по сърдечно-съдова и гръдна хирургия и Дружеството по гръдна хирургия. В момента ръководи Отделението по гръдна хирургия в МБАЛ „Уни Хоспитал“.

Д-р Стоянов, как избрахте гръдната хирургия за своя професионална съдба?

Желанието ми да се занимавам с медицина се зароди още в гимназията и е свързано с изучаването на биология. Най- вероятно дойде от идеята и възможността да помагаш на другите хора. А желанието ми да се занимавам с хирургия се оформи по време на следването. Нещо, което е много важно и бих искал да го отбележа – в хирургията виждаш резултата от това, което правиш, виждаш непосредствено какво се случва след твоята намеса. Това е нещото, което изключително много ми харесва.

С какво Ви дари тя?

Гръдната хирургия ме научи на отговорност, смиреност и удовлетвореност. Когато оперираш, трябва да си отговорен към всеки пациент, защото от това зависи животът му. Смиреността е необходима, защото операциите не винаги протичат лесно и по план, но когато си свършил работата си добре - това винаги води до удовлетвореност.

Как се промени специалността във времето?

Гръдната хирургия много се промени с развитието на технологиите и новаторските нововъведения. Преди на пациентите се правеха големи оперативни разрези понякога с резекция на ребро. С напредването на видеоторакоскопската техника и навлизането на робота „Да Винчи“, в голямата си част операциите се провеждат с два или три малки разреза. Това е изкючително щадящо за пациентите и по този начин се скъсява периода за възстановяване им. И още - с новите технологии времето на оперативната интервенция е по-малко, а прецизността по- голяма.

Какви са очакванията Ви за развитието на гръдната хирургия?

С навлизането на новите методи за диагностика и роботизираната хирургия очакванията ми са многократно да се подобри ранната диагностика на злокачествените заболявания и да се повиши процентът на операбилните болни. За съжаление, 90% от пациентите ни са с онкологични заболявания. Очаквам също така нашата работа съвместно с тази на колегите онколози да подобри качеството им на живот и да увеличи значително преживяемостта след поставяне на сериозната диагноза.

Има ли интерес у млади хора да се посветят на Вашата специалност?

Да, бих казал, че има интерес сред младите колеги за специализация по гръдна хирургия, но за момента центровете, в които могат да бъдат обучени са малко и не всички са със съвременна апаратура.

А кои са Вашите учители, за които си спомняте с уважение и признателност?

В професионалния си път до момента съм срещнал много хора и от всеки съм научил по нещо. Проф. Петър Чалъков и д-р Никола Иванов от ВМА са хората, които ме въведоха в хирургията и ме изградиха като хирург. Те са моите учители. Моята първа специалност е коремна хирургия и д-р Иванов е моят първи учител. Тези специалисти ме научиха не само на правилните хирургични техники и манипулации, но и на отговорност, решителност и търпение.

Кои са любимите Ви занимания извън професията?

В свободното си време, което за съжаление е много малко, обичам да ходя на лов, както и за риба с приятели. Не съм страстен ловец и рибар, но това е начинът, по който си почивам от тежката работа, защото професията на хирурга освен че е много отговорна е и психически натоварваща.

Какво искате да пожелаете на колегите си, на екипа, с който делите добро и зло всеки ден?

На моите колеги пожелавам всеотдайност и търпение. Ако искаш да бъдеш добър хирург, всеотдайността е необходимо условие, защото тази професия го изисква. А търпението е наложително, защото работим с болни и страдащи хора, хора с различни характери и проблеми.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cN5#

Гост 08.07.2021 08:57:53

Това е моят доктор. Имах рак на гърдата и той ме оперира. Беше много човечен, отговорен и сериозен Благодарна съм на целия екип. Той е най-добрият.

6666 04.07.2021 23:19:13

"Д-р Юрий Стоянов: Гръдната хирургия ме научи на отговорност, смиреност и удовлетвореност...." АМА, ЧЕ РОБСКА ПСИХИКА? КАК МОЖЕ ДА СИ СМИРЕН И УДОВЛЕТВОРЕН С 1000 ПЛВ. ЗАПЛАТА СРЕЩУ ОТГОВОРНОСТИТЕ СИ, КОГАТО МНОГО ПО-ТЪПИ ОТ ТЕБ ЧИНОВНИЦИ И ВСЯКАКВА ДРУГА СВОЛОЧ, БЕЗОТГОВОРНО, НЕ КАНДИСВАТ СРЕЩУ ТРИ И ЧЕТИРИЦИФРЕНИ СУМИЧКИ ЗА ДЖОБНИ ПАРИЧКИ? КРАЙНО ВРЕМЕ Е "ДА ВЪЗСТАНЕ РОБЪТ" НА НЗОК, МЗ, БОЛНИЧНИ, ДКЦ И ВСЯКАКВИ ДРУГИ НАГЛИ ХИЩНИ, ГАДНИ АДМИНИСТРАЦИИ СТОЯЩИ МЕЖДУ НЕГО И ПАЦИЕНТА!

ПАЦИЕНТ 04.07.2021 23:31:11

Странна е тази садо- мазохистична психология у редовите лекари-бачкатори?! Виж, здравните администрации от всички изброени нива наистина са нагли и гадни и от от тях никой не е тръгнал да емигрира, защото са боклуци и "ясла" за тях на Запад няма. Заминават тъкмо "бачкаторите"! Скоро в здравната ни система ще останат само чиновниците!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити
12.05.2025 18:18:22 Невена Попова

Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити

В България само от хепатит C губим около 412 живота годишно. Има спад в обхвата на ваксинацията з ...

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена
12.05.2025 17:17:41

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена

Работи се за обявяването на професията „медицинска сестра“ за защитена. Това заяви зд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...