!
Петък, 19 Април 2024
19
май
1

Д-р Нина Янчева:

Пациент с HIV, постигнал оптимална вирусна супресия, не е заразен



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Нина Янчева-Петрова е родена през 1975 г. в София. Средното си образование завършва през 1992 г. в 22-ро СОУ „Г. С. Раковски“. През 1998 г. завършва с отличен успех „Медицина“ в МУ-София. Непосредствено след дипломирането си до януари 2000 г. работи като лекар-изследовател в Институт по експериментална морфология и антропология на БАН. След спечелване на конкурс за асистент, от януари 2000 г. е в Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина на МУ-София, където последователно става старши и главен асистент. През ноември 2003 г. придобива специалност „Медицинска паразитология“, а през декември 2009 г. придобива втора специалност „Инфекциозни болести“. През юли 2015 г. д-р Янчева защитава  успешно дисертационен труд на тема „Усложнения на антиретровирусната терапия при HIV- позитивни пациенти”.

От 2008 г. д-р Янчева е лекар в Отделението за придобита имунна недостатъчност на СБАЛИПБ “Проф. Ив. Киров“ като от януари 2017 г. е негов началник..

Научната дейност на д-р Нина Янчева-Петрова, включва над 60 публикации в български и чуждестранни списания, участие в 6 учебника и над 60 участия в национални и международни конгреси и конференции. Има проведени обучения в областта на HIV/ СПИН във Франция, Беларус, Хърватска, Германия и др.

Д-р Янчева, как избрахте медицината за своя професия?

Истината е, че като дете не съм мечтала да бъда лекар. По-скоро детските ми мечти са били свързани с учителската професия и с музиката, тъй като пеех в детски хор "Бодра смяна" и исках да се реализирам като певица. В последната година в училище реших, че искам да се занимавам с медицина, като интелектуална, хуманна и интересна професия. До голяма степен за избора ми повлия и моят учител по химия в 22-ро СОУ- г-н Христов.

А как избрахте специалността „паразитология“?

Случайно. Преподавателката ми в МУ  София - доц. Боева, ме беше записала като добре представила се студентка на изпита по паразитология  и впоследствие ми изпрати писмо, с което ме канеше да се явя на конкурс за асистент по паразитология. Аз се явих  и спечелих конкурса. По-късно взех и втора специалност по инфекциозни болести.

Какво Ви вдъхновява в тази специалност?

И двете специалности, които имам - паразитология и инфекциозни болести са изключително интересни. Изискват широки медицински познания, особено областта в която се занимавам  - HIV инфекцията. Тя е една от най-бързо развиващите се области в медицината. Изисква непрекъснато обновяване на знанията и мултидисциплинарен подход.

Скоро се сблъскахте със случай на HIV-позитивен пациент, получил отказ за лечение. Резултатите от изследванията му също са забавени драстично, вследствие на което пациентът е починал. Какво точно се случи и това инцидент ли е или практика по отношение на серопозитивните пациенти?

Този случай не е удачно да коментирам в момента, тъй като тече проверка от медицински одит, за който сме дали писмено становище.

Истината е, че пациентите с HIV, както и ние се сблъскваме със стигмата към това заболяване. Пациенти са ми споделяли, че са им отказвани инвазивни процедури, след като споделят, че са HIV-позитивни. Наскоро син на наш пациент се обади търсейки съвет, за това какво да прави, тъй като баща му, който е HIV-позитивен, с постигната оптимална вирусна супресия (т.е. няма проблем с HIV инфекцията), но има хронично бъбречно заболяване, от няколко болници му е отказан прием за хемодиализа. Друг случай – бременна пациентка, на която в районен град и е отказано да ражда в съответната болница. За съжаление примерите не са малко. Лекарите от нашето отделение и болница имаме основно проблем, ако трябва да преведем HIV-позитивен пациент в реанимационно отделение, тъй като нашата болница не разполага с такова.

Как може да бъде преодоляна стигмата на пациентите с HIV и те да получават адекватно лечение?

Миналата година Българското дружество по инфекциозни болести организира обучения на специалисти от други специалности на тема HIV –инфекция, точно с цел да бъде преодоляна тази стигма. Пациентът с HIV инфекция, който е на терапия и е постигнал оптимална вирусна супресия, не е заразен. С това твърдение излезе UNAIDS през 2018 г. и ние се опитваме да информираме колегите си и убедим.

Пациентите с HIV, които са на антиретровирусна терапия и е постигната вирусна супресия (вирусът не се открива в кръвта) нямат проблем с HIV инфекцията или с HIV-свързани заболявания. Тази популация обаче остарява и все повече ще имат не-HIV-свързани заболявания, т.е. все повече ще имат сърдечно-съдови, бъбречни, метаболитни заболявания и т.н. Все повече ще е необходима колаборация със специалисти от други специалности. Разбира се има колеги от други специалности, с които работим съвместно и без проблем. Но за съжаление все още не са много.

Кои са случаите в кариерата Ви, които не можете да забравите?

Много са случаите – както на пациенти, които сме мислели, че са неспасяеми, а сега са в много добро здраве – такива случаи носят голямо удовлетворение. Разбира се има и другият вариант – когато си вложил много усилия, но изходът не е бил добър. Това остава за цял живот.

Работи ли Националната програма за превенция на HIV/ СПИН? И ако не работи, какви промени трябва да бъдат направени, за да заработи?

Последните години броят на новооткритите HIV-инфектирани нараства. Смята се, че е резултат на по-добрия обхват на изследваните рискови групи. UNAIDS през 2014 г. въведе „Целите 90-90-90“ до 2020 г.  - 90% от ХИВ-позитивните да знаят своя статус, 90% от тях да са на лечение и 90% от лекуваните да са с оптимална вирусна супресия. По последни данни на ECDC (Европейският център за контрол на заболяванията) около 82% от ХИВ-позитивните в България знаят своя статус, като до преди няколко години този процент беше 65 %. Специално за нашето отделение 97 % от пациентите са на терапия и над 85 % са с оптимална вирусна супресия. Програмата за превенция работи, необходимо е да се работи и в посока подобряване на условията  за обслужване на пациентите в Отделенията за придобита имунна недостатъчност, както и осигуряване на най-съвременните медикаменти за антиретровирусна терапия.

Как релаксирате и се предпазвате от бърнаут синдрома

Музиката е тази, която ме спасява, както и пътуванията.

 



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
U#uk

Алексей 18.01.2020 22:38:19

Здравейте! Искам да кажа само, че Д-р Нина Янчева е невероятен човек! Много е добра, и знае какво прави! Благодарение на нея, аз съм сред живите сега и се чувствам прекрасно. Адмирации и хиляди благодарности! ❤️ Тя е божи човек, и аз както и хиляди други ХИВ - ПОЗИТИВНИ сме благодарни, че я имаме!


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...