!
Събота, 20 Април 2024
20
юли
 

Експертите на УМБАЛ "Александровска" обучават 15 лекари от 7 държави

Събота, 20 Юли 2019 | 12:11:42


 Експертите на УМБАЛ "Александровска" пак обучават чужди специалисти в областта на невромускулните заболявания, съобщиха от лечебното заведение. Това се случва в рамките на Втората международна школа по фамилна транстиретинова амилоидоза, която се

 Експертите на УМБАЛ "Александровска" пак обучават чужди специалисти в областта на невромускулните заболявания, съобщиха от лечебното заведение. Това се случва в рамките на Втората международна школа по фамилна транстиретинова амилоидоза, която се провежда в периода 18-20 юли, по инициатива на проф. Ивайло Търнев, ръководител на Клиниката по нервни болести и на първия в страната Експертен център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания, разкрит към нея.

Първото такова обучение се състоя през 2017г. с участието на 10 специалисти от 5 държави. Тази година организаторите го надграждат с участието на 15 лекари от 7 държави – Русия, Израел, Унгария, Румъния, Сърбия, Македония и Хърватия.

„Българският екип със своя опит, експертиза и постижения е лидер в Централна и Източна Европа в диагностиката и лечението на фамилната транстиретинова амилоидоза (hATTR амилоидоза, TTR-FAP)“, подчерта проф. Търнев. Той посочи, че до момента в цяла Централна и Източна Европа са регистрирани 360 случая, 200 от които - в България. „В другите страни това са отделни случаи и то в доста късен стадий, което означава, че до голяма степен болестта е неразпознаваема или късно се диагностицира, така че българският опит ще бъде от полза за колегите кардиолози и невролози от региона“, убеден е специалистът.

Фамилната транстиретиновата амилоидоза е наследствено заболяване, което засяга различни органи и системи в тялото – периферните нерви, сърцето, стомашночревният тракт, бъбреците и очите. Причинява се от мутации в гена, отговорен за синтеза на протеина транстиретин. Проф. Търнев и колегите му са разработили и провеждат скринингова програма за търсене на носители на мутациите, причиняващи болестта, както и програма за проследяването на асимптомните носители. Работят активно и със семействата на болните, осигуряват им генетично консултиране и психологическа подкрепа. До момента екипът на проф. Търнев е регистрирал 182 пациенти от 100 семейства в цяла България, като само 67 от тях са в лечимия първи стадий на заболяването. Други 110 асимптомни носители на мутациите, причиняващи болестта, са системно проследявани в клиниката с цел най-ранна диагностика и най-ранно започване на лечение.

Експертният център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания в Александровска болница функционира от 2016г. и е член на две европейски референтни мрежи /EURO-NMD и MetabЕrn/. Амбициите на българският екип са чрез Международната школа по фамилна транстиретинова амилоидоза да го превърнат в Европейско училище в това направление. Проф. Търнев потвърди, че екипът му има достатъчно потенциал и опит за това, и уточни, че съществуват някои специфични мутации на болестта, характерни само за Балканските страни, които са общи за България, Македония, Косово, Турция и др., така че заболяването има своето специфично проявление на Балканите и това също представлява интерес за изследователите.

Друга цел на българските експерти е да установят международно сътрудничество с водещи специалисти, работещи в областта на генетичните неврологични и метаболитни заболявания, и постепенно да изградят единна партньорска мрежа с представители от Централна и Източна Европа, за образователна, лечебно-диагностична и научно-изследователска дейност.

По отношение на програмата проф. Търнев обясни, че първите два дни от обучението участниците ще се запознаят теоретично с клиничните и диагностичните аспекти на фамилната транстиретинова амилоидоза. В програмата е включена и среща на експертите с Пациентската организация на хората с ФАП, на която ще им бе представена дейността на Асоциацията, нейните постижения и цели. Планирано е посещение и на генетична лаборатория, в която се извършва скрининг и изследвания за носителство на болестта. В последният ден от Школата по редки болести са предвидени дискусии върху клинични случаи и практически занятия с пациенти с различни форми на амилоидна полиневропатия, които ще разкажат своите оплаквания, и които ще бъдат неврологично и кардиологично изследвани пред участниците.

Школи за TTR-FAP се провеждат само в две страни. Едната е Португалия, където през 1952г. за първи път е установено и описано заболяването и има най-много болни (над 3000 души), и втората школа за Централна и Източна Европа е в България – в Александровска болница.

Миналата година на визита в ЕЦННМЗ дойде европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис, който даде най-висока оценка за работата на проф. Търнев. Само преди дни Центърът бе посетен и от друга знакова фигура – проф. Филип Шарп - американски молекулярен биолог и генетик, носител на Нобелова награда за физиология и медицина (1993г.).



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MyaD


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...