!
Петък, 29 Март 2024
04
септ
1
 

МУ-Варна започна записването за „Морска медицина“ и "Авиационна медицина".

Сряда, 04 Септември 2019 | 16:14:03
1

МУ-Варна започна записването за свободноизбираемата дисциплина „Морска медицина" за учебната 2019/20 година. Обучението е за студенти по медицина от 4-ти и от 5-ти курс, съобщиха от учебното заведение. За първи път университет организира обучение

МУ-Варна започна записването за свободноизбираемата дисциплина „Морска медицина" за учебната 2019/20 година. Обучението е за студенти по медицина от 4-ти и от 5-ти курс, съобщиха от учебното заведение. За първи път университет организира обучение и по специфичната медицинска дисциплина „Авиационна медицина". То е за студенти по медицина от 4-ти курс и ще се провежда на територията на МУ-Варна с изнесени практически занятия във военните и цивилни авиационни структури.

„Морската медицина“ е специфична медицинска дисциплина, която се изучава в различна степен и форми предимно в развитите морски държави (САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Япония и др.).  Тя дава възможност на студентите по медицина и медицинските специалисти в тези държави по – успешно да се справят сьс специфичните предизвикателства на диагностично – лечебния и експертизен процес, свързан с нея.

В специалността „Морска медицина“ по време на обучителния курс ще се изучават корабна и  водолазна медицина, хипербарна оксигенотерапия, отравяния от морски обитатели и др. Особен интерес у студентите предизвикват практическите занятия, които се провеждат във Военноморско училище и Военноморска болница. За първи път в курса на обучение ще бъдат проведени учебни занятия на плавателни съдове на МУ-Варна- "Хигия", „Панацея" и „Таласа".

Курсът завършва с участие във фестивала, организиран от МУ-Варна-„Море и здраве", който е посветен на Европейския ден на морето.

Желаещите да изучават изключително интересната и практически необходима дисциплина „Морска медицина" могат да направят заявка на електронен адрес: boyan.parvanov@abv.bg, на тел. 0882 051 681  (Д-р Боян Първанов) или лично в Катедрата по медицина на бедствените ситуации и Морска медицина в сградата на РЗИ. Курсът ще стартира от месец октомври. Ръководител на обучението е доц. Димитър Ставрев – дългогодишен морски инструктор и преподавател.

Медицинският университет във Варна е първият и единствен медицински университет в България, в който се провежда обучение по „Авиационна медицина". Желаещите да се включат в курса могат да направят заявка на електронен адрес: boyan.parvanov@abv.bg или на тел. 0882 051 681  (Д-р Боян Първанов) или лично в Катедрата по медицина на бедствените ситуации и Морска медицина в сградата на РЗИ.

Обучението ще стартира от месец октомври. Ръководител е проф. Любомир Алексиев– председател на Българско сдружение по авиационна, морска и космическа медицина. Проф. Алексиев е дългогодишен преподавател, учен и изследовател във Военномедицинска академия. Занимава се с проблемите на авиационната и космическата среда и отражението им върху пребиваващия в нея човешки организъм. Особени акценти в неговата научна дейност са професиограма на летателните специалисти, а също така и хигиена и здравен мениджмънт на пътуванията с въздушен транспорт.

Авиационната медицина представлява и съществена част от медицина на пътуванията и туризма. Квалифицираните лекари в тези области ще могат при подходящ обем от теоретично и практическо обучение да се реализират и в туристическия бранш, бележещ ускорено и важно за икономиката на страната развитие.

Програмата засяга теми свързани с авиационна хигиена и токсикология, здравословни и безопасни условия на труд, авиационна психология, пространствена дезориентация и илюзии в полет, значение на човешкия фактор за авиацията, култура на безопасност, разследване на авиационни произшествия, клинична авиационна медицина, медицински стандарти и експертиза на авиационен персонал, въздушна и космическа форма на болестта на движението и много други.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wzYL

от старата школа 05.09.2019 09:53:27

Изключително неправилно показване на снимката - изнасяне на удавник чрез хватка "Самолет"! 1. Тялото на удавника трябва да е точно обратното - краката да са на най-високо /на раменете на спасителя, затова най-отзад трябва да е най-високия от спасителите/, а главата най-ниско. По време на изважнадето от морето - каквото има погълнато в устата по естествен път да бъде отстранено /до колкото може/. 2. Спасителят отпред с неопрена - няма място там. Как бяга, може би заднешком и даржи главата на пострадалия? 3. Главата на пострадалия се държи чрез челото му от един от страничните спасители така, че долната челюст да е отпусната и устата да е отворена, за да се осигурява свободен дихателен път.


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...