С Дни на отворените врати отбелязва своята 80-годишнина Катедрата по медицинска биохимия на МУ – Пловдив, съобщават от висшето училище. По този повод катедрата инициира кампания „Не си експеримент – мисли преди да приемеш“.
Първите гости бяха 11-токласници от Езикова гимназия „Иван Вазов“, които присъстваха на лекция за страничните ефекти от прекомерната употреба на парацетамол, а след това влязоха в лабораториите, за да научат как се прави изследване на увреден черен дроб.
След като разясни, че основният предмет на биохимията е определянето на състава, строежа и функциите на биомолекулите в организма, ръководителят на катедрата проф. Анелия Биволарска добави, че това е науката, която дава основа за откриването на генетични заболявания и създаването на лекарства.
„Ние сме създадени като перфектен организъм, всичко е в строга йерархия. Когато сме под силен стрес обаче, той потиска имунитета, затова е важно да развиваме емоционална хигиена, т.е. да държим под контрол емоциите. За да функционира добре който и да е организъм, клетъчните мембрани трябва да са здрави“, поясни пред гимназистите проф. Биволарска и акцентира върху черния дроб, който може да се възстановява и лекува.
Как действа парацетамолът и какви са последиците при натравяне разказа на достъпен за гимназистите език четвъртокурсникът от Фармацевтичния факултет Момчил Колев. Предвид опасните ТикТок предизвикателства, свързани с употребата му в големи дози, той предупреди учениците, че не бива да се приемат повече от 1000 мг наведнъж, а максимумът за възрастен дневно е 4000 мг.
„Предозирането води до остра чернодробна токсичност. Когато има съчетание на парацетамол с други лекарства, които масово се използват при грип и настинка, могат да настъпят много по-тежки оплаквания“, предупреди студентът и добави, че само дозата разграничава отровата от лекарството.
Преподавателите от катедрата посрещнаха гимназистите в лабораториите, за да се запознаят отблизо с научноизследователската апаратура и да направят изследвания.
В Албания забраниха китайската шитня, а у нас кога? Кажете бе, мутри проклети?