!
Четвъртък, 18 Април 2024
22
авг
1
 

Пациент с паркинсон осъди НЗОК

Вторник, 22 Август 2017 | 12:52:29 Надежда Ненова
1

Върховният административен съд (ВАС) наложи на НЗОК да преразгледа решението си от 2015 г. за лечение в чужбина на пациент, болен от паркинсон и в 14-дневен срок да издаде формуляр S2. С

Върховният административен съд (ВАС) наложи на НЗОК да преразгледа решението си от 2015 г. за лечение в чужбина на пациент, болен от паркинсон и в 14-дневен срок да издаде формуляр S2. С решението  си, постановено на 25 юли, ВАС потвърждава решението на Апелативния съд-Бургас, с което се отменя, като незаконосъобразен отказа на управителя на НЗОК за издаване на формуляр S2, нужен, за да бъден поставен в чужбина  имплант на пациента за дълбока мозъчна стимулация (ДМС).

Съдът приема, че при извършване на лечението на Паркинсонова болест чрез дълбока мозъчна стимулация, стойността на лечението се покрива от НЗОК, без стойността на медицинските изделия – в случая импланта, който следва да се постави. Заплащането на импланта, (който е на стойност около 20 000 евро) на практика създава непреодолима или трудно преодолима пречка за лицето да получи лечението изобщо. Ако все пак пациентът успее да осигури необходимите средства за закупуването на импланта, своевременността на провеждане на лечението отново е поставена под въпрос, тъй като не може предварително да е известно за колко време ще успее да го направи. Отделно стои въпросът, че през периода, през който се търсят средствата, е вероятно здравословното състояние на лицето да се влоши поради липсата на адекватно лечение, което от своя страна поставя под съмнение преценката относно еднаквата ефикасност на лечението. "При формиране на правните си изводи съдът се е позовал на решението по делото С-173/2009 г. на Съда на Европейския съюз „Елчинов срещу НЗОК”, се казва в решението на ВАС.

Отказът на Здравната каса в случаят „Елчинов срещу НЗОК“ е базиран на твърдението, че същата процедура е можела да бъде извършена в България и не е необходимо пациентът да заминава за чужбина. Съдът на ЕС взема предвид факта, че в България е щяло да се пристъпи единствено към хирургична намеса, която не може да се разглежда като идентично или еднакво ефикасно лечение. Той отбелязва също така, че предвидените в българското законодателство обезщетения не са установени чрез точно изброяване на типове лечение или способи на лечение, а чрез по-общо посочване на категории или типове лечение, или способи на лечение.

Позовавайки се на този прецедент, ВАС отсъжда, че планирано лечение на заболяването на пациента с диагноза „Паркинсонова болест – треморно - ригидно – брадикинетична форма. Напреднал стадий. Изразени двигателни флуктоации” чрез извършване на дълбока мозъчна стимулация (ДМС) в Унгария, не е можело да бъде извършено в България. Предлаганото лечение с ДМС, което можело да бъде осъществено, се покрива по клинична пътека № 200, без да се плаща импланта. Като алтернатива е можело да се приложи и исторически по-старата лезионна интервенция (палидотомия или таламотомия), при която няма разход за импланти, но е необратима и без възможност за корекции при евентуално изчерпване на ефекта.

Решението не подлежи на обжалване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
a9hb

Един 22.08.2017 13:14:54

А за да ползва тези права и толкова скъпо лечение ,не би ли трябвало пациента да участва с осигуровки от доходите си ,а не фиктивно платени от държавата ,при това като се вземат пари от плащащите данъци ,пенсионерите не плащат от 20 г


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...