!
Неделя, 15 Март 2026
14
авг
 

"Райският газ" няма да бъде обявен за наркотик

Сряда, 14 Август 2024 | 15:48:20 Надежда Ненова


С 68 гласа „за“, 31 гласа „против“ и 65 „въздържал се“ народните представители отхвърлиха проекта на решение на БСП, с което се предлагаше „райският газ“ да бъде включен в списъка наркотичните вещества.

С 68 гласа „за“, 31 гласа „против“ и 65 „въздържал се“ народните представители отхвърлиха проекта на решение на БСП, с което се предлагаше „райският газ“ да бъде включен в списъка наркотичните вещества.

Депутатът от БСП Иван Ченчев подробно описа вредите, които диазотния оксид нанася на човешкия организъм. „Включването в списъка с наркотични вещества ще гарантира контрола върху неговата употреба. В становищата на МЗ и МВР е записано, че райският газ не е наркотик, но не се знае какво има в балоните. В някои държави обаче той е посочен като наркотично вещество и не е лошо в България да се случи същото“, каза той.

Независимият народен представител Калоян Методиев заяви, че палиативните мерки у нас не работят и вече говорим за епидемия на този бизнес сред децата. „Докато това вещество не влезе в списъка на наркотичните вещества и прекурсорите, оправия няма и проблемът е в контрола“, подкрепи тезата  Даниел Петров от „Възраждане“.

„Всички тук се обединяваме около мнението, че употребата на „райски газ“ добива ендемични размери не само за нашата страна, а и за Европа, но няма как да включим едно вещество в даден списък, когато то не отговаря на критериите да бъде вписано. Великобритания е включила веществото в списъка на вредните, а не на наркотичните вещества. Няма как народните представители да измислят, че „райският газ“ е наркотик, след като той не е“, каза д-р Ивайло Митковски от ПП-ДБ. Той предложи да се приеме диазотният оксид да бъде разрешен за употреба само в лечебни заведения, за да може да се гарантира контролът върху него.

Депутатът от ИТН проф. Андрей Чорбанов отбеляза, че райският газ се състои от два основни елемента – азот и кислород, които се съдържат и в състава на въздуха, който дишаме. „Това, че те са контролирани субстанции и с особен режим на работа и трябва да бъдат в такъв списък, не може да е предпоставка ние официално да обявим, че кислородът и азотът са токсични, както не можем да го обявим и за „райския газ“, независимо че той трябва да бъде контролирана субстанция. „Райският газ“ не може да бъде вписан като наркотик, защото не е“, каза той.

„Включването на „райския газ“ в списъка с наркотичните вещества няма да доведе до никакви последствия, няма да реши проблема и няма европейска държава, в която „райският газ“ да е наркотик“, каза и народният представител от ГЕРБ проф. Костадин Ангелов. Той цитира и европейски регламент, според който диазотния оксид не е наркотик.

Припомняме, че в края на юли депутатите решиха почти единодушно „райският газ“ да бъде забранен за употреба извън хранителната индустрия и за медицински цели.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
u7J@


Всичко за коронавируса
Още новини
Международен семинар по анестезиология и интензивно лечение се провежда в Бургас
14.03.2026 10:15:55

Международен семинар по анестезиология и интензивно лечение се провежда в Бургас

Обучителен семинар на тема „Анестезиология и интензивно лечение – версия 26“&nb ...

EMA предупреди за риск от асептичен менингит след ваксината срещу чикунгуня Ixchiq
14.03.2026 09:11:46

EMA предупреди за риск от асептичен менингит след ваксината срещу чикунгуня Ixchiq

Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) на Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) завърши ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...