Пандемичното споразумение бе прието от Световната здравна асамблея с гласовете на 124 държави, предадоха световните агенции. Нито една държава не е гласувала против, докато 11 държави се въздържаха, в това число Полша, Израел, Италия, Русия, Словакия и Иран. Първоначално се очакваше Словакия да бъде против след призив на премиера Робърт Фицо, но страната в крайна сметка се оказа сред въздържалите се.
Американските преговарящи напуснаха дискусиите, след като президентът Доналд Тръмп започна 12-месечен процес на оттегляне на САЩ от агенцията, когато встъпи в длъжност през януари. Предвид това, САЩ няма да бъдат обвързани от споразумението.
Резолюцията за пандемичното споразумение определя стъпките в подготовката за прилагането на споразумението, което бе подготвяно в продължение на три години.
Подготовката включва стартиране на процес за изготвяне и договаряне на система за достъп до патогени и споделяне на ползите (PABS) чрез Междуправителствена работна група (IGWG). Резултатът от този процес ще бъде разгледан на Световната здравна асамблея следващата година, уточняват от там.
След като Асамблеята утвърди приложението за PABS, пандемичното споразумение ще бъде отворено за подписване и разглеждане на ратификация, включително от националните законодателни органи.
След 60 ратификации споразумението ще влезе в сила. Освен това, държавите членки също така решиха, че IGWG трябва да предприеме стъпки, които да позволят създаването на Координационния финансов механизъм за предотвратяване, готовност и реагиране при пандемии, както и на Глобалната мрежа за верига на доставки и логистика (GSCL). Целта на тази структура е „да подобри, улесни и работи за премахване на бариерите и да осигури справедлив, навременен, бърз и безопасен достъп до здравни продукти, свързани с пандемията за нуждаещите се страни по време на извънредни ситуации в общественото здраве от международно значение, в това число пандемични извънредни ситуации, както и за предотвратяване на такива извънредни ситуации“.
Съгласно споразумението, фармацевтичните производители, участващи в системата PABS, ще играят ключова роля в справедливия и навременен достъп до здравни продукти, свързани с пандемията. Те ще имат задължението да предоставят на СЗО „бърз достъп, насочен към 20% от техните продукти в реално време на безопасни, качествени и ефективни ваксини, терапевтични средства и диагностични средства за патогена, причиняващ пандемичната извънредна ситуация“. Разпределението на тези продукти до държавите ще се извършва въз основа на риска и нуждите за общественото здраве, като се обърне специално внимание на нуждите на развиващите се страни.
Пандемичното споразумение на СЗО е второто международноправно споразумение, договорено съгласно член 19 от Устава на СЗО, като първото е Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна, която беше приета през 2003 г. и влезе в сила през 2005 г., припомнят от световната организация.