!
Сряда, 30 Юли 2025
05
юли
1
 

300 медици в Италия искат от съда да ги освободи от задължителна ваксина

Това не е битка на антиваксъри, а демократична битка, коментира адвокатът им

Понеделник, 05 Юли 2021 | 14:05:46
1

Триста медицински служители в Италия са се обърнали към съда, за да бъдат освободени от въведеното задължение за целия здравен персонал да се ваксинира срещу COVID-19, предаде Франс прес, позовавайки се на информация от водещите италиански медии.

Триста медицински служители в Италия са се обърнали към съда, за да бъдат освободени от въведеното задължение за целия здравен персонал да се ваксинира срещу COVID-19, предаде Франс прес, позовавайки се на информация от водещите италиански медии.

Жалбата е подадена в Административния съд в Бреша, Северна Италия, от медици, които работят в лечебни заведения в област Ломбардия, в Бреша, Кремона, Бергамо и Мантуа. Разглеждането на жалбата е насрочено за 14 юли.
„Това не е битка на антиваксъри, а демократична битка. Принуждават хората да поемат риск, ката ги заплашват, че вече няма да могат да упражняват професията си“, коментира конституционният адвокат Даниеле Гранара, цитиран от всекидневника „Джорнале ди Бреша“.

Адвокатът защитава също така десетки медици, отстранени от работа за отказ да бъдат ваксинирани.

Франс прес припомня, че през април в Италия влезе в сила закон, който предвижда хората, работещи в социално-здравни структури, публични и частни, в аптеки, дрогерии и в частни лекарски кабинети да бъдат задължени да се ваксинират срещу COVID-19. В случай на неизпълнение на това изискване нарушителят, ако работи в контакт с други хора, бива преместван на друга работа или пък отстраняван без компенсация, ако се окаже, че работодателят не разполага с други работни позиции, които да му предложи.

Освен възрастните хора и тези от уязвимите групи, медиците и учителите бяха първите ваксинирани в Италия. Досега в страната близо 19,5 милиона италианци са напълно ваксинирани, което представлява 36% от населението над 12-годишна възраст. По последни данни на щаба за борба с коронавируса 45 750 души от 1,9 млн. заети в здравния сектор (2,3%) все още остават неваксинирани, посочва Франс прес.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
CDEP

Гост 05.07.2021 14:24:38

Нещо не сте разбрали Това е изискване е само за държавния сектор , не и за частния. Кой в Италия ще ти затвори частната лекарска практика ахахаххахаха Червената армия стигна Палермо ахахахха това да са ви съветските доктори обрулени от КГБисткото джудже ?


Всичко за коронавируса
Още новини
Отхвърлиха ветото на президента за лимитите в болниците
30.07.2025 14:25:51 Надежда Ненова

Отхвърлиха ветото на президента за лимитите в болниците

С 11 гласа „за“ и 9 „против“ депутатите от парламентарната здравна комиси ...

Япония: Рекорден брой хоспитализирани поради горещините
30.07.2025 13:48:52

Япония: Рекорден брой хоспитализирани поради горещините

Над 10 000 души в Япония са били хоспитализирани поради заболявания, свързани с горещините през п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...