!
Петък, 10 Май 2024
23
март
 

4,25 млн. долара е цената на най-скъпото лекарство в света

Събота, 23 Март 2024 | 10:57:07


4,25 млн. долара е цената на най-скъпото лекарство в света, съобщи CNN. Това е генна терапия за метахроматична левкодистрофия (MLD) Lenmeldy и беше одобрена от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) в понеделник, макар че е налична в Евро

4,25 млн. долара е цената на най-скъпото лекарство в света, съобщи CNN. Това е генна терапия за метахроматична левкодистрофия (MLD) Lenmeldy и беше одобрена от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA) в понеделник, макар че е налична в Европа от 2020 г.

MLD е невродегенеративно заболяване, характеризиращо се с натрупване на сулфатиди в нервната система, черния дроб и бъбреците. Причинява се от липсата на ензим, наречен арилсулфатаза А и се унаследява. Около 40 деца с MLD се раждат в САЩ всяка година.

Бостънският институт за клиничен и икономически анализ (ICER), който оценява ефективността на разходите на нови лекарства, в окончателния си доклад от миналата година изчисли, че цената на Lenmeldy ще съответства на очакваните ползи за пациентите, ако е между 2,29 и 3,94 млн. долара.

Според главният медицински директор на ICER д-р Дейвид Ринд дори такава цена би си струвала, тъй като децата, които не са лекувани, обикновено умират в рамките на пет години след диагностицирането им. Първите пациенти, подложени на терапията, обаче вече са проследявани повече от 12 години и се развиват нормално.

Реално обаче стойността на медикамента надхвърли горната граница с над 330 000 долара.

"Когато става въпрос за толкова големи числа, хората обичайно не обръщат внимание, ако те се увеличат, но мисля, че тази цена вече е твърде висока", казва д-р Ринд.

Според Д-р Боби Гаспар, съосновател и главен изпълнителен директор на производителя на Lenmeldy - Orchard Therapeutics, цената си струва, тъй като при първите пациенти продължават да се откриват генно модифицирани клетки, произвеждащи липсващия ензим. Според него високата цена отразява големите ползи - освобождаване от инвалидизиращо или дори фатално заболяване. Същевременно това е и начинът да се възстановят високите разходи за разработване, тестване и производство на генните терапии.

Някои одобрени генни терапии за редки заболявания вече са изчезнали, защото компаниите, които са ги създали, не са могли да направят достатъчно пари, за да останат в бизнеса. Orchard Therapeutics също се бори с трудности да задържи на пазара предишна генна терапия, която е разработила, тъй като в противен случай пациентите ще останат в безизходица.

Според експертите по здравна политика, тъй като списъкът с генни и клетъчни терапии с впечатляващи цени расте, това може да натовари държавите и частните застрахователи и в крайна сметка да ограничи достъпа на пациентите, ако плановете започнат да изключват тези терапии от пакетите си.

Преди Lenmeldy продуктът с най-висока цена беше Hemgenix - генна терапия за лечение на хемофилия В. Лекарството беше одобрено в САЩ през 2022 г., а цената му е 3,5 млн. долара за еднократно лечение.

Близо до него са одобреното през 2023 г. лекарство за мускулна дистрофия Elvevidys на стойност 3,2 млн. долара, и Skysona - за заболяване, свързано с MLD, наречено адренолевкодистрофия, което струва 3 млн. долара за еднократна доза и беше одобрено през 2022 г.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
bhw9


Всичко за коронавируса
Още новини
НЗОК: При отчетена надлимитна дейност ще има промяна в договорените цени и обеми
10.05.2024 10:51:32

НЗОК: При отчетена надлимитна дейност ще има промяна в договорените цени и обеми

В случай на неравномерно разходване на бюджетните средства на НЗОК през определените периоди на б ...

Министър Кондева се среща с представители на Обществения съвет за Детската болница
10.05.2024 10:12:18

Министър Кондева се среща с представители на Обществения съвет за Детската болница

От Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница ще се срещнат днес със служебния ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...