!
Петък, 29 Март 2024
26
окт
 

EК избра 10 лекарства, на които ще се разчита за лечението на COVID-19

Подборът е направен от независими експерти сред 82 препарата, кандидатстващи за включване в терапевтичната листа

Вторник, 26 Октомври 2021 | 15:50:10


Европейската комисия (ЕK) подбра 10 обещаващи лекарствени продукта, за които се смята, че могат да допринесат съществено за успеха на борбата с COVID-19, информира пресслужбата на институцията. В допълнение от Комисията поясниха, че всички те които вер

Европейската комисия (ЕK) подбра 10 обещаващи лекарствени продукта, за които се смята, че могат да допринесат съществено за успеха на борбата с COVID-19, информира пресслужбата на институцията. В допълнение от Комисията поясниха, че всички те които вероятно ще получат одобрение за лечението на инфекцията.

Медикаментите са от три основни фармакологични групи - моноклонални антитела, перорални антивирусни препарати и имуномодулатори. Първите две групи лекарства са предназначени за началните етапи на инфекцията, в частност противовирусните препарати са насочени към ускоряване на възстановяването, а имуномодулаторите са предназначени за хоспитализирани пациенти.

Списъкът е съставен въз основа на независими научни становища и в него са включени кандидати за средства за лечение, които има вероятност да бъдат разрешени, което означава, че ще бъдат налични на европейския пазар, уточниха от ЕК.

Ако тяхната безопасност и ефективност бъдат потвърдени от Европейската агенция по лекарствата ЕМА, тези терапевтични средства ще предложат възможно най-бързо лечение на пациентите. Учените, участвали в подбора на потенциалните медикаменти, са разгледали 82 кандидати за включване в листата от терапевтични средства, които са в последните етапи на клинични изпитвания.

Седем от тях вече се проучват от лекарствения регулатор, а с производителите на четири продукта ЕК има договори за общи поръчки за доставки, когато бъдат одобрени за продажба. Очакват се мнения за три от лекарствата, които трябва да бъдат получени в близките седмици, а за още две – до края на годината.

„Ваксинацията е единственото средство за предотвратяване на хоспитализацията и смъртните случаи, причинени от COVID-19, и е единственият начин да оставим тази пандемия зад гърба си“, заяви здравният еврокомисар Стела Кириакиду.

Тя добави, че хората, които все пак се разболеят от инфекцията, ще се нуждаят от лечение и възстановяване, а болниците – от намаляване на хоспитализациите, за което ще са необходими и нови терапевтични средства.

Подбраните антивирусни моноклонални антитела, предназначени за пациенти в начален етап на инфекцията, са: Ronapreve, комбинация от две моноколониални антитела (казиривимаб и имдевимаб), на компанията Regeneron и Roche, Xevudy (сотровимаб) на Vir Biotechnology и GSK и Evusheld, комбинация от две моноклонални антитела -тиксагевимаб и цилгавимаб на AstraZeneca.

От антивирусните препарати за перорална употреба, които трябва да се приемат веднага след появата на симптоми или позитивиране на теста, са: Molnupiravir на Ridgeback Biotherapeutics и MSD, както и PF-07321332 на Pfizer и разработката AT-527 на Atea Pharmaceuticals и Roche.

Имуномодулаторите, които са предпочетени за лечение на хоспитализирани пациенти, са: Actemra (тоцилизумаб) на Roche, Kineret (анакинра) на шведската компания Orphan Biovitrum, разработката на Eli Lilly Olumiant (барицитиниб) и Lenzilumab на Humanigen.

Европейската комисия съобщи, че изборът на десетте кандидата не обвързва Европейската агенция по лекарствата с положително становище и че регулаторният орган ще ги провери за ефективност и безопасност по всички възприети стандарти.

„Даден подбран продукт може да не бъде разрешен, ако наличните научни доказателства не отговарят на нормативните изисквания“, се посочва още в съобщението на EK.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GMW8


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...