Вторник, 21 Май 2024
17
окт
3
 

Адв. Мария Шаркова: 81% от делата се водят срещу лечебни заведения, а едва 11% - срещу лекари

Необходимо е да се изградят комуникационни умения сред медицинския персонал и мениджмънта, смята юристът

Понеделник, 17 Октомври 2022 | 17:13:17 Надежда Ненова
3

„Най-много дела, 81%, се водят срещу лечебни заведения, а не срещу лекари. Много рядко в тях има пропуск на конкретен лекар. В по-голямата част от случаите има множество пропуски на различни нива в целия диагностично-лечебен процес“. Това к

„Най-много дела, 81%, се водят срещу лечебни заведения, а не срещу лекари. Много рядко в тях има пропуск на конкретен лекар. В по-голямата част от случаите има множество пропуски на различни нива в целия диагностично-лечебен процес“. Това каза адвокатът по медицинско право Мария Шаркова в презентацията си „Митове за „лекарските грешки“ по време на конференцията „Лекарска грешка и правила за добра медицинска и клинична практика“, която се проведе през уикенда. Изводът е на база мониторирани 525 граждански дела, заведени от пациенти за причинени вреди в периода 2007-2022 г.  

11% от делата са срещу конкретни лекари, а 8% - срещу лекарите и лечебните заведения едновременно. Най-уязвимите специалности пък са акушер-гинекологията и хирургията. Средната цена на съдебен иск е на стойност 75 500 лв., а средната продължителност на делата е 46 месеца.

Като примери за вредата от продължителното водене на дела адв. Шаркова посочи два случая. Дело срещу областна болница за смърт на млада жена, приключило на 15.03.2022 г. - 260 000 лева общ размер на главницата, 392 693 лева законна лихва и общ размер на обезщетението: 652 693 лева. Друго проточило се дело, в което лихвата е почти равна на присъденото от съда обезщетение, е срещу столична частна болница, за трайно тежко увреждане на новородено при раждане, като делото е приключило на 11.05. 2021 г. - 490 000 лева размер на главницата, 394 000 лева размер на законната лихва, а общият размер на обезщетението е 884 000 лева.

По думите на адв. Шаркова не е необходима дефиниция за „лекарска грешка“, защото пациентите по никакъв начин не са възпрепятствани да търсят правата си и обезщетение за вредите, които са понесли. Почти в 44% делата приключват в полза на пациента в периода 2007-2022, като в периода 2007-2019 г. процентът на делата, приключили в полза на пациента, е бил 38%. „Това не означава, че са се увеличили лекарските грешки или е нараснал броят на увредените в лечебни заведения. Това означава, че пациентите стават все по-активни, а се развива и съдебната практика“, каза тя.

С 6% са нараснали делата за причиняване на смърт – от 20% от всички дела през 2019 г. на 26% от всички дела през 2022 г.

Сред примерите от съдебната практика са дела за размяна на телата на починали при предаването им; задържане на бебе като заложник от болница до заплащането на дължими суми за престоя на родилката; забременяване след вазектомия на съпруга; имплантация на ембриони без съгласието на партньора; грубо отношение при съобщаване на диагноза и нарушаване на правото на информирано съгласие.

Адв. Шаркова подчерта, че медицината, основана на доказателства, би намалила риска от субективизъм при преценка на действията на медицинските специалисти и би осигурила обективност и безпристрастност на съдебно-медицинските експертизи. „В този смисъл и не само не би направила лекаря по-уязвим за съдебно преследване, а напротив – и двете страни биха били удовлетворени, защото на всеки се полага да научи истината“, каза тя.

Юристът набеляза и конкретни решения за намаляване на лекарските грешки - безопасността на пациента да бъде припозната като проблем, касаещ както качеството на медицинската помощ, така и общественото здраве, разширяване на ролята на съсловните организации върху контрола на медицинската помощ и спазването на правилата за добра медицинска практика, създаване на възможност за идентифициране, докладване и анализ на нежелани събития при запазване на конфиденциалност. Необходимо е да се изградят комуникационни умения сред медицинския персонал и мениджмънта, тъй като дела на делата, при които във фактическата обстановка се описва сериозен проблем с комуникацията или информираното съгласие конкретно е 36%.

„Друга насока е да се поощрят алтернативните методи за управление на конфликти в лечебните заведения, както и да се повиши правната култура на медицинските специалисти и да им се осигури подкрепа и сигурна среда за работа“, призова Шаркова.

На форума презентация изнесе и адв. Мария Петрова, която пък заяви, че лекарят може да сгреши превантивно, в анамнезата, в работната диагноза, в диференциално диагностичен план, в допълнителните образни и/или лабораторни изследвания, в окончателната диагноза, в лечението и в наблюдението и затова трябва да има един ясен и проследим процес, при който дори и в медицината 2+2 ще е равно на 4.

Тя посочи, че СЗО още през 2009 г. е определило лекарската грешка като „неуспех да се приложат умения, грижи или знания от изпълнителя на медицинска помощ”, а според съдебните медици лекарската грешка е „добросъвестно заблуждение на лекаря в неговата професионална работа, дължащо се на несъвършенство на медицинските му знания, методите на диагностика и лечение, на особеното протичане на заболяването при дадени пациенти или на обективно трудни условия, в които се е осъществила дейността по лечението и работата на лекаря“.

Главният юрист на Столичната лекарска колегия адв. Иван Сотиров пък заяви, че е абсолютно задължително вещите лица в съда, които са медици с огромна квалификация, също трябва да бъдат редовни членове на Лекарския съюз.

По отношение на правилата за добра медицинска практика той заяви, че и в момента на сайта на БЛС могат да се видят проектите за специализираните ръководства по специалности, които ще бъдат част от общите правила за добра медицинска практика - по Образна диагностика, по Гастроентерология, по Хирургия, по Пластично-възстановителна хирургия и за общопрактикуващите лекари.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
4GmW

Гост 18.10.2022 09:19:25

Aми въведете понятия като адвокатска грешка, инженерска, работническа, селскостопанска и др. И такива грешки има много.

Гост 17.10.2022 22:24:54

Тази кака каква е на Аркади Шарков?

друг гост 17.10.2022 22:57:16

никаква не му е.


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАЛ и ГДОБОП погват сайт за свободна търговия с неразрешени лекарства
21.05.2024 15:25:42 Надежда Ненова

ИАЛ и ГДОБОП погват сайт за свободна търговия с неразрешени лекарства

ИАЛ и ГДОБОП погват сайт за свободна търговия с неразрешени за употреба в България лекарства и ме ...

Обявиха конкурс за шеф на СЗОК
21.05.2024 14:36:10

Обявиха конкурс за шеф на СЗОК

Конкурс за директор на Столичната здравноосигурителна каса обяви НЗОК. Това се случва над година ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...