!
Събота, 18 Май 2024
13
окт
15
 

Адв. Таушанов: Ако частните болници правят обществени поръчки, това ще попречи на качественото лечение на пациентите

Увеличават се с 50% парите за онколекарства, но не се дава и 1% за биомаркери

Петък, 13 Октомври 2023 | 15:25:26
15

Средствата за онколекарства се увеличиха с над 50%, но няма платени от НЗОК  и 1% за биомаркерна диагностика. Така законодателно не са гарантирани правата на пациентите в България. Това каза в интервю за „24 часа” членът на Надзорния с

Средствата за онколекарства се увеличиха с над 50%, но няма платени от НЗОК  и 1% за биомаркерна диагностика. Така законодателно не са гарантирани правата на пациентите в България. Това каза в интервю за „24 часа” членът на Надзорния съвет на НЗОК и Председател на Обществения съвет за правата на пациента (ОССП) адв. Пламен Таушанов.

Според него липсата на финансиране на биомаркери в онкологията от НЗОК освен всичко друго е „против“ правото на пациентите в България на достъп, на информация, на свободен избор, на безопасност, иновации, избягване на ненужно страдание и болка и индивидуално лечение.

Към настоящия момент НЗОК заплаща за лечение на онкологични заболявания 40 лекарствени продукта с 56 индикации, представляващи прицелни или имунотерапии. Те са значително по-ефикасни при лечение на тумори със специфични генетични мутации и затова не могат да бъдат предписани и приложени на пациентите без предварително да бъдат извършени специални изследвания – т.нар. биомаркерна диагностика. НЗОК заплаща само 1 тест за рак на гърдата /HER-2/.

НЗОК заплаща таргетни терапии, базирани на диагностицирането на 9 различни биомаркера, но не заплаща диагностиката за тях. Тази диагностика се осигурява от дарителските програми, подкрепящи частичен достъп до само 4 от 9-те биомаркерни изследвания за бял дроб, необходими, за да се назначи най-подходящата терапия. Останалите са за сметка на пациента и неговите близки, каза още адв. Таушанов и допълни, че за някои индикации поради нуждата да се тестват няколко биомаркера, сумата, която пациентът и неговите близки трябва да заплатят от няколко стотин до няколко хиляди лева.

Ако не се реши въпроса до края на 2023 г., от началото на 2024 г. България ще остане единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с обществени средства.

„С този проблем съм запознал Министъра на здравеопазването и Надзорния Съвет на НЗОК. Въпросът, на който нямам отговор е как може допълнително да се осигури за бюджета на НЗОК над 300 млн. лв. (повече от 50% увеличение), а да „няма“ между 5-10 млн. лв. за биомаркери, което ще гарантира „панелни биомаркерни изследвания“, а не единични”, допълни той. .

Той коментира и казуса трябва ли частните болници да правят обществени поръчки за лекарства.  „Предложението за промените в ЗОП според мен би попречило на лечебните заведения с частна собственост да предлагат на пациентите достъпност до здравеопазване, всеобхватност и качествена медицинска помощ и свободен избор. Министерство на финансите очевидно не се интересува, че 61 лечебни заведения у нас са с преобладаващо държавна собственост и 120 общинска собственост, прилагайки ЗОП нито са подобрили качеството на оказаната медицинска помощ, нито са успели да са печеливши, а с малки изключения всички държавни и общински лечебни заведения в момента са в тежко финансово положение.

Въпреки твърденията на Министерство на финансите, частните болници реално не са публично-правни организации и като такива не трябва да провеждат обществени поръчки, според директива 2014/24/ЕС на Европейския Парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за обществените поръчки, а лечебните заведения изобщо не фигурират в директивата”, отбеляза той. .

Няма обаче лечебни заведения, които са частна собственост в страни-членки в Европейския съюз, в съответствие с нормативната им уредба, които да правят обществени поръчки. В най-големите Европейски страни като Германия, Австрия, Великобритания и други не се случва, а това са страни, които са сред първите, които синхронизират своето с Европейското законодателство, заяви той и допълни, след всичко изброено дотук, на страната ни не би трябвало да бъде наложена наказателна процедура.

Адв. Таушанов предложи „МФ да започне да изпълнява своите задължения, защото за пациентите в България е неясно: защо повече от 10 години МФ „не обясни“ къде отидоха 1,4 млрд.лева от техните здравноосигурителни вноски след увеличаването от 6 на 8%, защо не събира от 1 млн. граждани здравноосигурителни вноски? Защо и сега МФ заплаща само 90% от дължимото към 9 категории здравноосигурени лица: държавни служители, както и лица по чл. 40, ал. 1, т. 4 и 8 и ал. 2 и 3 от Закона за здравното осигуряване, а именно: пенсионери, безработни, ветерани и военноинвалиди, деца, студенти, социално слаби, лишените от свобода, бежанци и родители, които полагат грижи за инвалиди”.

Цялото интервю с адв. Таушанов можете да прочетете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
SDqt

surg 19.10.2023 10:43:35

тоя капут, тоя гол охлюви само изградил се специалист по здравеопазване и хранещ се добре от това да си мълчи повече и да не говори глупости. Между верни тези като това за пълно плащане на вноски например от държавата се опитва да защитава произвола в дейността на частните болници за които не важи регулацията като за държавните, пък били равно поставени....дрън дрън

Гост 18.10.2023 13:15:28

този е обикновен капут

Грозната истина 17.10.2023 09:38:49

Само на територията на Булгаристан може такива фигури да се приемат за капацитети и да им се обръща внимание. Т.нар. пациентски организации не са нищо друго освен патерици на повикване. Основно от фармацевтичния бизнес, но и всеки друг, който е готов да им плати. В замяна на това те са готови да кажат всичко, за което им се плаща. Включително и да работят срещу интересите на пациентите. Най-злокачествени са "пациентските" организации представлявани от юристи-единаци. Там друго освен далавера не се търси. Дори да приемем свръх тъпата теза на този човечец, че обществените поръчки пречат на качественото лечение на пациентите, то тогава се поставя въпросът защо държавата ги налага на собствените си болници и ги поставя в неконкурентно положение спрямо частните? Защо никой адвокат-пациентска организация не е протестирал срещу тази несправедливост?

Сара 16.10.2023 14:07:10

Аха, значи закона им пречи на частните болници да предлагат на пациентите достъпно здравеопазване, всеобхватност и качествена медицинска помощ? А не пречи ли по същия начин и на държавните болници? Или тях кучета ги яли, никой не се интересува от тях. Ами тогава като закона пречи, освободете и държавните болници от прилагането на ЗОП, да не им пречи и на тях. Поне измислете някакви по-състоятелни аргументи, обаче май такива няма.

Doktor 15.10.2023 17:28:01

По долу написаното за юристите и икономистите е абсолютно вярно !!! От както Жени е начело на здравеопазването а сега нейното отроче Пандов е до нея стигнахме дъното и копаем под него.

Лекар 15.10.2023 17:23:46

Фармамафия писачите в действие !!! Айде отговорете защо лекарствата не правят ЗОП ??? Значи за вас няма никакви правила !!! За това здравеопазването е в това разкрачено положение !!! Единствената страна в света с 50% от обществения ресурс за здравеопазване за лекарства без ЗОП??? За това лекарите сме на това дередже , да се унижаваме да ни водят на нискотарифни екскурзии в чужбина и да получаваме мизерни заплати !!!

Абсурд 15.10.2023 16:02:16

И Тааушанов и Околийски са пълни недоразумения в НЗОК.... Това е абсурдна та България....

Гост 15.10.2023 12:21:54

Тогава да освободи всички болници от ЗОП. ЩОМ ЩЕ СЕ ПОДОБРИ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В БЪЛГАРИЯ

Лакомник 16.10.2023 15:51:14

Едно време казваха: "От ЗОП най се зоби..."

Гост 15.10.2023 09:55:58

Тоя мизерник да отговори дали е допустимо да си член на Надзорния съвет на НЗОК и да си адвокат на болници по дела срещу касата?

Гост 14.10.2023 22:10:40

От когато юристите и икономистите се намесиха в здравеопазването, то бавно но сигурно потъва! Нали трябва да има равнопоставеност между всички болници? Как и защо тогава частните болници са превилигировани в сравнение с държавните? А, адвокате?? Чии интереси тогава защитавате, на НЗОК, като член на Надзорния й съвет, или на частните болници?!

Петър 14.10.2023 11:11:00

Добре поставени въпроси. В България най-често се приемат лобистки закони, защитаващи онези, които са си платили и това не е тайна за никого, а оправданието е, че видите ли, нарушаваме незнамкойси член от директива... Докога ще продължава да се шири некомпетентността и нахалството, които избутват назад мислещите и грамотни българи? Недоумявам, как за пореден път се дъвчи темата за "задължението" на частните болници да правят обществени поръчки, като това първо е невярно и после - безумно, защото видите ли финансовото министерство били много загрижени?! В същото време, ако наистина бяха загрижени, можеха да питат НЗОК защо плащат за терапия, без да е доказано, че тя е най-подходящата и щадяща за пациента....

Гост 16.10.2023 15:56:33

Проблемът е, че има свързаност по отношение на собствеността на производител на медикаменти, дистрибутор на медикаменти/консумативи и собственици на частни болници. Едните завършват на ...мед, а другите са, да кажем "Стомах и бъбрек". Т.е. тези болници ще купуват медикаменти и консумативи само от собствените аптеки и дистрибутори, познай на какви цени: по-ниски или по-високи? И кой ще плати сметката накрая - хем пациента (понеже е частен), хем НЗОК (понеже имат договор с Касата).

BG 14.10.2023 09:35:51

Абсолютен таушан ! Виждал съм го как се кара на секретарките в НЗОК, защо нямало ядки по време на заседанията на НС !

ПЪЛЕН 14.10.2023 09:23:35

Капут


Всичко за коронавируса
Още новини
Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат
17.05.2024 18:15:24 Надежда Ненова

Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат

Десетки са лекарите, включени в листите на партиите и коалициите за изборите на 9 юни, показа про ...

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване
17.05.2024 17:22:22

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване

Между 34% и 36% от румънските лекари имат прегаряне, а 58% от младите медици на възраст под 35 г. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...