!
Понеделник, 02 Юни 2025
18
авг
 

Актуализират препоръките за лечение на ревматологични заболявания

Вторник, 18 Август 2020 | 14:24:05


Променени протоколи за лечение на ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит и псориатичен артрит са включени във фармакотерапевтичното ръководство по ревматология. Това става ясно от проектопромените в Наредба № 14 от 2019 г. за приемане на фармакотера

Променени протоколи за лечение на ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит и псориатичен артрит са включени във фармакотерапевтичното ръководство по ревматология. Това става ясно от проектопромените в Наредба № 14 от 2019 г. за приемане на фармакотерапевтичното ръководство по ревматология, публикуван в портала за обществени консултации strategy.bg.

В ръководството е включен за първи път един от най-новите лекарствени продукти, представител на групата на JAK-киназните инхибитори - Upadacitinib.

„Upadacitinib е селективен и обратим JAK инхибитор. При изследвания върху човешки клетки инхибира преференциално сигнализирането чрез JAK1 или JAK1/3 с функционална селективност спрямо цитокиновите рецептори, които сигнализират чрез двойки JAK2. Upadacitinib е показан за лечение на умерен до тежък активен ревматоиден артрит при възрастни пациенти с недостатъчен отговор или непоносимост към едно или повече модифициращи болестта антиревматични лекарства (DMARD). Upadacitinib може да се използва като монотерапия или в комбинация с метотрексат. Препоръчителната доза е 15 mg веднъж дневно“, пишат вносителите.

В ръководството са представени осъвременени схеми на лечение, включващи медикаменти от три основни групи биологични болест-модифициращи и таргетни специфични биологични болест-модифициращи антиревматични лекарствени продукти (бБМАРЛП и тсБМАРЛП) – TNF-алфа инхибитори, IL-17А инхибитори и JAK-киназни инхибитори, прилагани като монотерапия или в комбинация с метотрексат (MTX).

Проектът е отворен за обществено обсъждане до 14 септември т. г.

С пълния текст на проекта можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JPxc


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.
02.06.2025 17:26:19

Над 16 500 жени са били обхванати от скрининга за рак на маточната шийка през 2024 г.

Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, проведена в последното триме ...

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден
02.06.2025 17:05:30

Над 106 000 издадени и близо 118 000 изпълнени рецепти отчита НЗОК за ден

Над 106 хиляди издадени рецепти и близо 118 хиляди изпълнени след днешния старт при контрола в ре ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...