!
Четвъртък, 16 Април 2026
30
окт
3
 

Алогенна костно-мозъчна трансплантация на дете с остра левкемия извършиха в УМБАЛ „Св. Марина“

Вторник, 30 Октомври 2018 | 15:05:17
3

Лекарите в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна извършиха алогенна костно-мозъчна трансплантация на дете, съобщават от лечебното заведение. Пациентът е 17 годишно момче с много рядка и трудно лечима форма на левкемия, а донор е братът н

Лекарите в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна извършиха алогенна костно-мозъчна трансплантация на дете, съобщават от лечебното заведение.

Пациентът е 17 годишно момче с много рядка и трудно лечима форма на левкемия, а донор е братът на детето. През декември 2016 г. пациентът е диагностициран в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ “Св. Марина”.  Предприетата химиотерапия води до ремисия още на първия месец от началото на лечението и детето е в много добро състояние в продължение на 16 месеца. В края на този период обаче е регистриран рецидив, за който единствената алтернатива за лечение е провеждането на алогенна трансплантация. Тя е осъществена успешно с напълно съвместими хематопоетични стволови клетки, добити от родния брат на момчето, и в момента детето се възстановява в Клиниката по детска хематология и онкология под контрола и грижите на медицинските специалисти.

От юни 2015 г. до септември 2018 г. в отделението по трансплантации в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна са извършени 71 автоложни и алогенни трансплантации на хематопоетични стволови клетки на възрастни и на деца. Ако тези пациенти бяха потърсили помощ в чуждестранни клиники, това би струвало на държавата повече от 15 милиона лева, а лечението им във Варна е струвало около 3 млн. лв. С тази си дейност варненската университетска болница е спестила на държавата над 12 милиона лева.

Единственото отделение по трансплантации в Източна България отваря врати в края на 2014 г. в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, като по този начин високотехнологичната болница поставя началото на една нова дейност – извършване на автоложни и алогенни трансплантации на хематопоетични стволови клетки при възрастни и деца. Първата автоложна трансплантация е извършена през юни 2015 г., а първата алогенна – през август 2017 г., като най-малкият пациент е на 6 г., а най-възрастният – на 67 г.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nzZe

До тъпаците 05.11.2018 18:37:40

На тъпи въпроси отговори няма.

читател 01.11.2018 09:18:23

Не е важно какво са спестили, а какви са резултатите. Все съм си мислела, че при левкемия химиотерапията е именно, за да влезе пациентът в ремисия и да има възможност да се извърши трансплантация, какво си мислехте, че е излекуван ли???? И рязко след като сте го налели с химията, костният му мозък е почнал да функционира като преди????

Гост 31.10.2018 13:09:16

А резултатите?


Всичко за коронавируса
Още новини
Половин випуск отличници изпраща ФОЗ към МУ – Пловдив
15.04.2026 17:37:26

Половин випуск отличници изпраща ФОЗ към МУ – Пловдив

Половината от дипломантите от Випуск 2026 на Факултета по обществено здраве към МУ – Пловди ...

Дарение за педиатрията на УМБАЛ „Канев“ направиха студенти
15.04.2026 17:11:22

Дарение за педиатрията на УМБАЛ „Канев“ направиха студенти

За втора поредна година студенти от специалностите „Акушерка“ и „Медицинска сес ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...