Районната лекарска колегия на Български лекарски съюз – Пловдив изразява тревога от зачестилите случаи на публичен натиск и стигматизация на медицински специалисти, включително посещения и протестни действия пред домовете им. Това пише в позиция на колегията във връзка с опитите на близки и роднини на 6-годишния Ангел, който почина след операция на зъбите, да влязат в частната клиника за среща с отговорния медицински екип, а след това протестираха пред кооперацията, в която живее анестезиологът.
„Принципът на правовата държава изисква всяка отговорност да се търси по институционален ред – чрез разследване, експертиза и съд, а не чрез самоуправство. Заплахите, агресията и психологическият тормоз към лекари не водят до справедливост – те подкопават основите на обществото и компрометират правото на всеки пациент на спокойна, професионална медицинска помощ“, пишат още от колегията.
От РЛК – Пловдив изразяват дълбоката си съпричастност и искрени съболезнования към семейството на починалото дете. „Загубата на живот, особено на дете, е трагедия, която разтърсва цялото общество и поставя тежки въпроси пред всички нас – медици, институции, родители и граждани.
Разбираме болката и възмущението на близките, както и желанието на обществото за яснота и отговорност. Ние също настояваме за пълно, обективно и безпристрастно разследване на случая от компетентните органи. Само чрез фактите и закона могат да бъдат установени причините и евентуалната вина, и да бъде възстановено доверието в здравната система“.
От РЛК-Пловдив призовават за отговорност, разум и спазване на закона. „Вярваме, че само чрез институционален ред, прозрачност и уважение към човешкото достойнство можем да преодолеем тази криза и да предотвратим бъдещи трагедии“, пишат още от организацията.
Призивът им е подкрепен и от Българския лекарски съюз. В своя позиция те пишат: Българският лекарски съюз следи с тревога ескалацията на общественото напрежение, породено от трагичния инцидент с дете в частна клиника в Пловдив. Случаят е изключително чувствителен, но общественият отзвук не бива да прераства в заплахи, саморазправа и натиск върху медицински специалисти.
БЛС припомня, че всяко съмнение относно действията на медицински лица трябва да бъде разглеждано единствено от компетентните институции – чрез обективно разследване, експертиза и съдебна процедура. Правовият ред е единственият механизъм за установяване на истината и евентуална отговорност.
Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични адреси, заплахи или опити за стигматизация на медицински екипи преди приключване на официалната проверка. Подобни действия не водят до справедливост – те ерозират доверието в системата и създават опасност за всички, които ежедневно работят в здравеопазването.