!
Вторник, 20 Януари 2026
14
юни
 

Безплатни прегледи за туберкулоза в "Св. Георги"

Петък, 14 Юни 2024 | 10:53:38


УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД - Пловдив участва в кампанията „Седмица на отворените врати” и организира безплатни прегледи за диагностика и лечение на туберкулоза, съобщават от болницата. Инициативата ще се проведе от 17 до 21 юни от

УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД - Пловдив участва в кампанията „Седмица на отворените врати” и организира безплатни прегледи за диагностика и лечение на туберкулоза, съобщават от болницата. Инициативата ще се проведе от 17 до 21 юни от 08:00 до 13:00 часа в Отделението по фтизиатрия, което се намира до Клиниката по инфекциозни болести на лечебното заведение.

Кампанията е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата на Министерството на здравеопазването за периода 2021-2025 г. Целта на прегледите е да се осигури достъп до здравни услуги за всеки желаещ, да се повиши информираността относно туберкулозата, за да има навременна диагностика и лечение.

„Туберкулозата остава сериозно предизвикателство за общественото здраве. Неблагоприятните съвременни условия на живот и хранене, вредните навици, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, а и при някои придружаващи заболявания  се създава риск от заболяването. Затова инициативата „Седмица на отворените врати“ е важна стъпка към осигуряване на по-добро здравеопазване за всички”, каза началникът на отделението д-р Веселин Давчев.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2022 г. около 10.6 милиона души в световен мащаб са се разболели от туберкулоза, а 1.3 милиона са починали. В Европейския регион на СЗО са регистрирани приблизително 229 000 нови и рецидивиращи случаи на туберкулоза.

Прегледите ще включват попълване на анкетна карта за скрининг на риска за туберкулоза, консултации с лекар и при необходимост допълнителни изследвания.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GavN


Всичко за коронавируса
Още новини
Майсторски клас по артроскопия с международно участие се провежда в УМБАЛ „Софиямед“
19.01.2026 17:13:35

Майсторски клас по артроскопия с международно участие се провежда в УМБАЛ „Софиямед“

На 19 и 20 януари 2026 г. УМБАЛ „Софиямед“ e домакин на специализиран Майсторски клас ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...