Болничните листове, издадени при установяване на временна неработоспособност, да се изпращат на осигурителите по електронен път чрез НЗИС към системата за сигурно електронно връчване, предлагат от ПП-ДБ с проект на закон за изменение и допълнение на Закона за здравето.
За изпратения болничен лист осигурителите ще получават уведомление по електронен път на предоставен от тях електронен адрес, а болничният ще се смята за връчен в деня на получаването му в системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ). В случай, че осигурителят няма регистриран профил, такъв ще му се създава служебно. Когато осигурител регистрира профил в системата за сигурно електронно връчване, той получава достъп до всички връчени до момента болнични листове в служебно създадения за него профил.
От мотивите към законопроекта става ясно, че предложението е по аналогия с модела за връчване на електронните фишове, издавани от МВР. Според вносителите НOИ разполага с имейл за контакт на всеки осигурител и може да го даде за използване на ССЕВ и НЗИС за уведомления. В същото време в законопроекта е разписано, че за установяване на настоящите осигурители на дадено лице за връчване на болнични листове, министърът на здравеопазването ще има право на служебен достъп до регистъра на заетостта; до търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел; регистър "Булстат" и базите данни на НОИ по отношение на електронните адреси на осигурителите. Целта е да бъдат установени служебно актуалните осигурители на всяко лице, за да се ограничи неправомерен достъпа до лични данни.
Процесът в лекарския кабинет няма да бъде променен, тъй като няма да се изисква от осигуреното лице да подписва нещо, нито да знае ЕИК на осигурителя си.
„По този начин се защитават правата на осигурените лица срещу недобросъвестни осигурители (напр. които решат да прекратят трудово правоотношение под претекст, че не са получили болничен лист), тъй като получаването на всяко съобщение в ССЕВ се удостоверява с точно време, което при съдебни спорове ще бъде използвано в полза на работника/служителя“, казват още вносителите.
Според ПП-ДБ може да бъдат разгледани варианти за ограничаване на вписването на диагнозата в болничните листове, изпращани към осигурителите, тъй като за целите на обжалването и за счетоводни цели, работодателите нямат нужда от информация за конкретната диагноза, но сега имало много грешки, които можело да бъдат избегнати, ако специалистите по ТРЗ имали цялата налична информация. Освен това, данните за диагнозата можело да са необходими за поддържане на здравословни и безопасни условия на труд.
Законопроектът предвижда по желание на осигуреното лице болничният лист да се издава и на хартиен носител, за собствени нужди, или да бъде получено по електронен път, вкл. в приложението еЗдраве.
Осигурените лица имат право да получат болничния лист като електронен документ от НЗИС и на хартиен носител от лицата и органите, издали болничния.
Вносителите от ПП-ДБ посочват, че е особен случаят на служителите по Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за отбраната и въоръжените сили, Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, Закона за Държавна агенция „Разузнаване“, Закона за националната служба за охрана и Закона за противодействие на корупцията, болничният лист се издава и на хартиен носител. В тези случаи осигуреното лице трябва да уведоми медицинския специалист за местоработата си, а осигурителят му ще има право на достъп до електронния болничен лист по неговия уникален номер, тъй като информацията за работодател/осигурител може да представлява защитена от закона тайна.
Документите, различни от болничен лист, издаден по реда на този закон, с които се доказва временна неработоспособност, могат да се изпращат на компетентните органи по електронен път, вкл. като заверен електронен образ, се казва още в законопроекта.
„С оглед на плавното преминаване към новия режим се предвижда преходен период от 3 месеца, в който болничните листове да се издават и по досегашния ред, както и период за актуализиране на контактните данни на осигурителите. По този начин всеки осигурител ще може да премине към новия режим без да се застрашават права“, пише в законопроекта.
В срок до 1 юни 2026 г. осигурителите трябва да предоставят на НОИ актуални данни за контакт, в т.ч. за телефонен номер и електронен адрес, а в срок от три месеца след това, болничните листове за временна неработоспособност ще се издават и по досегашния ред, като в тях се съдържа информация за преминаването към болничен лист в електронна форма.
„Позитивен ефект от предложените промени е, че плавно всички работодатели ще започнат да използват системата за сигурно електронно връчване. Това ще позволи разширяване на нейната приложимост при комуникация с държавни органи и произтичащите от това облекчения както за бизнеса, така и за администрацията“, смятат вносителите.
Пълния текст на законопроекта може да видите тук.