Британският премиер Киър Стармър обяви начолото на изпълнение на 10-годишна стратегия за спасяване на Националната здравна служба (NHS) която според него е в тежка криза, предаде Ройтерс.
Целта е да се облекчи тежестта над претоварените болници и да се предоставят грижи по-близо до домовете на хората, като едновременно с това се работи за повeче превенция, за ускорена дигитализация и увеличаване на медицинския персонал, ангажиран с грижите и обслужването на хората.
Финансираната с публични средства NHS се бори да се възстанови от въздействието на COVID пандемията и това продължгава вече много години. Ежегодни зимни кризи и няколко вълни от стачни действия също допринесоха за задълбочаването на кризата. И в момента се наблюдават дълги забавяния за някои видове лечения и интервенции.
Стармър вече е предупреждавал, че NHS трябва да се „реформира или да умре“ и обеща основен ремонт на системата, за да се управляват нарастващите разходи за грижи за застаряващото население без повишаване на данъците.
В изявление Стармър заяви, че неговата Лейбъристка партия е наследила здравна система в криза, когато е дошла на власт преди една година, но че планът му ще „я пренареди основно и ще я подготви за бъдещето“.
Планът включва създаването на нови здравни центрове, които ще обединят по-широк набор от услуги под един покрив. Правителството заяви, че това ще освободи болниците от „вечното гасене на пожари“ и ще намали списъците с чакащи.
След трудната първа година в управлението, белязана от непопулярни съкращения на разходите - а в някои случаи и от скъпоструващи промени в политиката - здравеопазването е една от областите, в които партията на Стармър може да претендира за известен успех, според анализатори.
Тя осигури 4 млн. допълнителни назначения на медици - двойно повече от целта си за първата година, и намали списъците с чакащи, при които времето на изчакване беше съкратено до най-ниското ниво от две години насам.
Стармър заяви, че NHS не може да бъде поправена за една нощ, но че неговото правителство „вече обръща хода на годините на упадък“.
Въпреки това правителството остава в безизходица с фармацевтичния сектор по отношение на ценообразуването на лекарствата. То е изправено и пред възможни нови стачни действия на медицинския персонал, пише още Ройтерс.