Проучванията показват, че голяма част от световното население се страхува от слепота, а според последните прогнози загубата на зрението при хората ще се увеличи с 55% до 2050 г. Това подтиква учените да създадат устройство, което да предложи своевременно решение и така се ражда идеята за бионичното око или ретиналната протеза.
Технологията на бъдещето, която е и нова надежда за незрящите, представиха студентите Селин Бектеш и Виктор Йотов в рамките на постерната сесия на участниците в кръжока по биофизика. Тя бе част от инициативите по повод 80-годишнината от основаването на Катедрата по медицинска физика и биофизика към Фармацевтичния факултет на МУ – Пловдив, съобщават от висшето училище.
Фоайето на Учебен корпус 1 събра бивши и настоящи преподаватели, както и студенти от различни специалности, а компания „Fot Expo“ представи най-новите технологии в областта на лабораторната апаратура. Участниците в събитието можеха да тестват иновативни апарати – лидери на европейския и американския пазар, със собствени проби. Сред особено впечатляващите експонати бяха системи за чиста и ултрачиста вода, система за поточна цитометрия, инвертен флуоресцентен микроскоп за бърз и ефективен анализ, прав светлинен и инвертен светлинен микроскоп. Специалистите от компанията обясниха функциите и приложението на преносим автоматичен клетъчен брояч и клетъчен анализатор, както и на лесните и безопасни методи за отливане на гелове.
„История и развитие на магнитно-резонансната томография“, „Математически методи за анализ на изображенията от функционален ядрено-магнитен резонанс“, „Квантовата медицина – новите граници в медицинската наука“ бяха част от темите на останалите постерни презентации, направени в екип от студенти и преподаватели.
Ръководителят на Катедрата по медицинска физика и биофизика проф. Валентин Турийски, дф направи исторически преглед на първите сериозни опити, напредъка на рентгеновите технологии и „пролетта“ на биофизиката. Любопитната му презентация фокусира вниманието на присъстващите върху глобалните световни събития и научни открития от 1945 година, когато се създава Пловдивското висше училище, а заедно с него и катедрите по медицинска физика и по химия. Представени бяха ръководителите и преподавателите от миналото до днес.
Поздравителен адрес от името на Академичното ръководство на университета поднесе доц. Николина Милчева, дф – зам.-декан по международно сътрудничество и проектна дейност на Фармацевтичния факултет.
„Между 70-годишнината и 80-годишнината в Катедрата има пет хабилитации и пет защитени дисертации. Целият академичен състав е с докторска степен, предстои защита на редовен докторант. Пожелавам успех на Катедрата, за да оправдае смисъла на годините“, каза проф. Турийски.
На 21 и 22 юни 2025 г. в рехабилитационната база на МУ – Пловдив в Цигов чарк Катедрата ще посрещне специалистите от сродните катедри от страната на кръгла маса по проблемите на биофизиката и физиката в светлината на медицинското образование.