!
Вторник, 19 Март 2024
24
апр
3
 

Бъдещите педиатри с редица предложения към МЗ за Наредбата за специализациите

Сред предложените промени са искане за субсидиране на специализации по дефицитни специалности и в университетските болници

Сряда, 24 Април 2019 | 16:48:25 Надежда Ненова
3

Специализантите по педиатрия предлагат редица промени в проекта за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за специализациите, с които да се изчистят проблемите с ограничения брой места за специализация, различната база за обучение и месторабота

Специализантите по педиатрия предлагат редица промени в проекта за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за специализациите, с които да се изчистят проблемите с ограничения брой места за специализация, различната база за обучение и месторабота, както и ниското заплащане в тази сфера.

Специализантите са категорични, че предложенията им са от съществено значение за осигуряване на обезпечеността на българската нация с необходимите медицински специалисти.

Сред предложените промени са искане за субсидиране на специализации по дефицитни специалности и в университетските болници и

осигуряване на брой вакантни позиции

на длъжност лекар-специализант в лечебните заведения. Специализантите настояват и за петдневен отпуск за теоретична подготовка за колоквиуми, както и за допълнителен отпуск от 30 дни преди явяване на държавен изпит за специалност. 

„Предложените промени целят осигуряването на необходимия брой специалисти, чрез субсидиране от държавата на болниците, в които има недостиг на кадри. В много лечебни заведения недостигът на специалисти е критично голям, но същите и болниците не са акредитирани за обучение на лекари по дадена специалност, следователно няма как да бъдат  база за обучение по дадена специалност. Чрез субсидиите за специализации по дефицитни специалности ще се осигурят достатъчен брой специалисти за доболничната помощ, които

за много от специалностите са крайно недостатъчни

За придобиване на специалност в системата на здравеопазването Наредбата предвижда зачисляването на специализанти да се извършва само при наличие на свободна щатна бройка в съответното лечебно заведение.  В повечето университетски болници, където могат да се обучават специализанти, недостиг на специалисти няма, те не разполагат със свободни щатни бройки, посредством които биха могли да обучават специалисти, необходими в определени региони, следователно те няма да могат да захранват страната с квалифицирани специалисти.  Молим да се предприемат необходимите законодателни мерки с цел обезпечаване на необходимите щатни бройки за длъжностите за специализанти в горепосочените лечебни заведения“, се казва в мотивите към предложенията.

Бъдещите педиатри са категорични, че

специализацията по тесни детски специалности

 като детска кардиология и гастроентерология се извършва в много ограничен брой клиники, в които има ограничен брой щатни места. „Ако базите биват принуждавани ежегодно да назначават новозавършилите специалисти, то те няма да обявяват нови субсидирани места. По този начин държавата се лишава от възможност да подпомага специализацията по тези специалности“, пишат те.

„Апелираме да анализира и преосмисли задължаващия елемент в субсидираните места. Според нас той носи духа на една отминала епоха и по-скоро ще демотивира много млади лекари да останат в страната. Напомняме, че основната причина за вътрешна и външна емиграция на специалисти е липсата на развитие на регионите като цяло, а не недостатъците на един подзаконов нормативен акт. Това, което би привлякло един лекар в даден регион е добра възможност за развитие на него и семейството му, допълнителни битови и финансови привилегии“, допълват още младите лекари.

Специализантите настояват да има и изрично записани текстове в Наредбата, които до този момент са липсвали.

При сега действащата нормативна уредба специализантите се назначават на трудов договор, на пълно работно време в базата си за специализация, но за някои модули те трябва да присъстват в друго лечебно заведение, което понякога се намира в друг град. За специалности като Педиатрия почти цялото обучение протича в специализирани университетски клиники, на пълно работно време. Затова младите лекари искат

да се въведе изрична забрана за ръководителите на базите

за обучение да изискват от специализантите да полагат извънреден труд под формата на дежурства в базата за обучение по времето, когато те провеждат практическо или теоретично обучение в  друго лечебно заведение.

Младите лекари искат в Наредбата изрично да се запише, че лекарят специализант не може да бъде принуждаван да се отказва, дарява или по друг начин да се лишава от полагащата му се заплата, докато е на обучение във външна база. „През годините многократно са ни споделяни зловредни практики на отделни лечебни заведения, принуждаващи лекарите си да се отказват от заплата, когато не са на график, респ. когато се подготвят за изпит за взимане на специалност. Настояваме да се предприемат законодателни мерки за  прекратяването на подобни практики“, пишат бъдещите педиатри.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%Bct

Гост 24.04.2019 18:57:07

Боже ,колко наивни хора. За какво се напиянте да променяте законодателство и нормативна уредба на бантустана вместо да отидете в нормална западна държава с нормални практики и развитие и не позволила комунистически гнет и хаос предишните 70 години ? Тук експлоатацията ви е в кърпа вързана и НИКОГА НЯМА ДА ВИДИТЕ РЕАЛНИ ЕВРОПЕЙСКИ РЕФОРМИ , нито пък престиж на професията. Какви доказателства искате ? Изходни визи ли и принудително разпределение от комунетата както си го мечтаят ? Така в нацистка Германия при други социалисти (националсоциалисти) едни чакали, чакали промени и накрая след 1937 г вече не могли да избягат от концлагерите. Който бил предвидлив избягал още в 1933 година. Прайте си сметка ...

Ово е стандарт! 24.04.2019 18:53:08

С пари по европроекти са построени у нас общо 746 къщи за гости на стойност 202 милиона лева, обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Част от обектите са в защитени зони по морето. Установено е обаче, че с европари са купени яхти, джипове, АТВ-та и два катамарана, --- ЕТО КАК "РАБОТЯТ" ДРУГАРИТЕ! КЪДЕ Е СЕГА ОНЯ ФАТМАШКИ ТРОЛ, ДЕТО БРОЕШЕ СТОТИНКИТЕ НА ЛЕКАРИТЕ ДА ГО ПОПИТАМ "КЪДЕ Е КОНТРОЛА, ПОВЕЧЕ КОНТРОЛ ТРЯБВА!" Къде си бе, фатмак недоклатен?

Навярно.... 25.04.2019 15:39:50

Фатмакът още не е получил парите от предишното тролене. Явно, за без пари не работи... Ама лекарите трябва да работят безплатно и всеотдайно - по неговата фатмашка логика, разбира се.


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Михайлова: Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас
19.03.2024 11:42:48

Проф. Михайлова: Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас

Българите могат да се доверят напълно на лъчелечението у нас и не е необходимо да се лекуват в чу ...

БЛС пита министъра как е създаден Националният съвет по онкология и кои са членовете му
19.03.2024 10:59:03

БЛС пита министъра как е създаден Националният съвет по онкология и кои са членовете му

„С изненада научихме от Националния лекарски борд по медицинска онкология към БЛС, че наско ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...