!
Петък, 29 Март 2024
08
ноем
2
 

Български екипи ще се обучават в трансплантации на бял дроб в чужбина

Четвъртък, 08 Ноември 2018 | 15:19:05 Надежда Ненова
2

„Амбицирани сме в рамките на до шест месеца да стартираме предтрансплантационната подготовка и съвместната работа с други екипи тук. Мисля си, че бихме могли да се справим, гледайки високото ниво на квалификацията на лекарите, които ще участват в

„Амбицирани сме в рамките на до шест месеца да стартираме предтрансплантационната подготовка и съвместната работа с други екипи тук. Мисля си, че бихме могли да се справим, гледайки високото ниво на квалификацията на лекарите, които ще участват в процеса. А дотогава трябва да сме стартирали нашата програма за донорство“. Това каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков пред журналисти във връзка с проблемите около белодробните трансплантации у нас и вариантите за решаването им.

„Обучаваш се там, където тази дейност се извършва. Да стоиш тук и някой да те обучава на нещо, което го няма, няма как да се научиш. Тъй като всяка болница има определен капацитет и не може да поеме голям брой специалисти за обучение, водим преговори не само с болницата във Виена, но и в Хановер, Рим и други. Продължават и преговорите ни с турския университет“, коментира д-р Пенков изказването на проф. Валтер Клепетко от Виена, който заяви по-рано днес пред БНТ, че за да се обучат наши специалисти, те трябва да отидат на място в клиника, която извършва такива трансплантации, като уточни, че минимумът за обучение е една година.

По думите на д-р Пенков трябва да бъдат обучени не само хирурзи. „Трябва да бъдат обучени мултидисциплинарни екипи, които трябва да поемат грижата за човека преди самата трансплантация и особено след нея. Трябва да бъдат обучени белодробни лекари, патоанатоми, бронхолози, рехабилитатори и реаниматори. Това е много широк екип, който трябва да бъде подготвен“, каза д-р Пенков. Той допълни, че в министерството са започнали вече да правят програмата за следващата година за обучението и на националните координатори по донорство.

По-рано сутринта проф. Клепетко посочи, че България трябва да продължи опитите си за увеличаване на донорството колкото се може по-бързо и колкото се може по-ефективно. „Донорството в България наистина се подобряваше в миналото, когато директор беше д-р Симеонова, която положи много усилия за това. След нея не знам какво точно става. Но България трябва да докаже, че активно дарява органи на Евротрансплант, за да имаме възможност да предложим трансплантации на някои от пациентите“, каза той. 

„Следващата стъпка, извън обучението на специалисти в чужбина, е да имате точна и ясна Национална програма, която да следвате, да проследявате внимателно пациентите, които се нуждаят от трансплантация. Извършването на белодробни трансплантации сами е последната стъпка в целия процес“, допълни проф. Клепетко.

От своя страна проф. Никола Владов от ВМА посочи, че трябва да се положат изключително големи усилия за възстановяването на донорството в такива размери, които биха задоволили нуждите на нашата страна. „Второто нещо, което смятам, че трябва да се направи, е Министерството на здравеопазването да дефинира центъра, в който ще се правят белодробни трансплантации, там вече да се хвърлят усилията, за да се подготвят хората за трансплантации. Аз съм убеден, че това нещо може да стане и то в съвсем кратки срокове. В България има достатъчно подготвени специалисти и кардиохирурзи и пулмолози, които биха могли да осъществят белодробната трансплантация“, заяви той.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$H2T

Elf 08.11.2018 17:08:05

Obuchavaite.I gi drajte zdravo za k-ra. Ta da se varnat da kradat pari za Kradzite .Ama vnimavaite che e hlazgav.

Гост 08.11.2018 16:50:47

И защо някой мисли ,че ще се върнат след като са специализирали ха-ха-хааааа


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...