!
Петък, 04 Юли 2025
15
ноем
 

Бягането с кауза „Променяме диабета!“ в София и Пловдив

Маратонът и безплатното измерване на кръвната захар ще се проведат на 16-ти ноември

Петък, 15 Ноември 2019 | 14:01:51


Бягане с кауза и безплатно измерване на кръвната захар ще се проведат в София и Пловдив по повод 14-ти ноември – Световният ден за борба с диабета. Инициативата е под патронажа на Негово превъзходителство Сьорен Якобсен, Посланик на Дания

Бягане с кауза и безплатно измерване на кръвната захар ще се проведат в София и Пловдив по повод 14-ти ноември – Световният ден за борба с диабета.

Инициативата е под патронажа на Негово превъзходителство Сьорен Якобсен, Посланик на Дания в България, реализира се от Сдружение „5 км рън“, Националната асоциация на децата с диабет, МУ-Пловдив и с подкрепата на Ново Нордиск.

Бягането с кауза „Променяме диабета!“ ще се проведе на 16-ти ноември (събота) от 10.00 ч. в „Южния парк“ на София и на Гребната база в Пловдив. Успоредно с него медицински специалисти ще правят оценка на риска от диабет и ще измерват кръвната захар на всички желаещи. Целта на инициативата е да фокусира общественото внимание върху опасностите, които крие това социално значимо заболяване, което се увеличава в цял свят с всяка измината година.

Общо 463 млн. души или всеки 11-ти възрастен човек в света е с диабет, показват последните данни от тази година на Международната федерация по диабет (IDF). Хората с това заболяване са се увеличили с 38 млн. в сравнение с 2017 г., като се очаква през 2030 г. техният брой да достигне 578 млн., а през 2045 г. – 700 млн.

Увеличават се и случаите на диабет в България. Над 442.5 хиляди са били хората с тази диагноза в страната срещу 423 хил. година по-рано, показват данните на IDF. Това означава, че с диабет са 8.3% от населението. Основната част от хората с диабет са с тип 2. Ръстът при него е свързан със съвременния начин на живот – повишаващите се нива на урбанизация, застаряващото население, ниска физическа активност и консумация на висококалорична храна.

Случаите на диабет тип 1, който се проявява предимно сред децата и младежите също се увеличава, показват още данните на IDF. Над 1.11 млн. са хората с диабет тип 1 по света през 2018 г, като броят на новите случаи е 128 хил. Анализите показват, че честотата на диабет тип 1 е по-висока сред държавите с по-високи доходи. Засега причините за повишаването на случаите на диабет тип 1 не са ясни.

Увеличават се и случаите на гестационен диабет. През 2018 г. с висока кръвна захар по време на бременността е всяка шеста или 16% от всички бъдещи майки са имали този проблем. Рискът от появата на гестационен диабет е свързан с по-напредналата възраст, на която раждат жените. Той може да доведе до усложнения както за майката, така и за детето и увеличава риска от отключването на диабет тип 2.

Разходите за лечение на диабета също се увеличават, като тази тенденция ще се запази и занапред. На 760 млрд. долара възлизат средствата, които са изразходвани за тази диагноза през миналата година, това е 10% от световните разходи за здравеопазване, отчитат от IDF. Прогнозите са разходите да достигнат 825 млрд. долара през 2030 г. и 845 млрд. долара през 2045 г.

Все още остава изключително висок броя на хората, които не са диагностицирани – 232 млн., или всеки втори. Единственият начин да се подобри тази статистика е чрез подобряване информираността на обществото за симптомите на диабет тип 1 – жажда, често уриниране, умора, внезапна загуба на тегло, глад, както и възможностите за скрининг при диабет тип 2 – сред по-възрастното население, хората с наднормено тегло, с усложнения, както и тези, които водят обездвижен начин на живот и консумират нездравословни храни.

На този фон е изключително важно да се вложат повече усилия от страна на всяка държава, за да приеме работеща национална стратегия за превенция на диабет тип 2 и да приложат по-ефективни начини за управление на диабет тип 1 и гестационния диабет, категорични са от IDF. В момента в България няма Национална диабетна програма, която би подобрила резултатите от дейностите за първична, вторична и третична профилактика, смятат от организацията.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
A57R


Всичко за коронавируса
Още новини
Видин осигурява жилища и финансова подкрепа за млади лекари и сестри
04.07.2025 09:32:08

Видин осигурява жилища и финансова подкрепа за млади лекари и сестри

В контекста на нарастващото обществено напрежение относно бъдещето на младите медицински специали ...

Министър Кирилов: Предстои актуализиране на държавните изисквания за специалност „Медицинска сестра
04.07.2025 08:45:49

Министър Кирилов: Предстои актуализиране на държавните изисквания за специалност „Медицинска сестра"

На този етап са предприети всички действия, за да може да бъде сключен нов Колективен трудов дого ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...