!
Петък, 04 Юли 2025
02
март
1
 

В ИСУЛ определят „възрастта“ на кръвоносните съдове

Четвъртък, 02 Март 2023 | 15:59:27
1

Високотехнологично изследване, което се прави в Кабинета по ранна диагностика на сърдечно-съдовите заболявания в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, определя „възрастта“ на кръвоносните ни съдове чрез съдовата ригидност (нееласт

Високотехнологично изследване, което се прави в Кабинета по ранна диагностика на сърдечно-съдовите заболявания в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, определя „възрастта“ на кръвоносните ни съдове чрез съдовата ригидност (нееластичност), съобщиха от лечебното заведение.

Под въздействието, както на рисковите фактори, така и на възрастта, стените на съдовете се променят. Повишената съдова ригидност  крие повишен риск от настъпване на сърдечна  недостатъчност и се свързва с по-лоша прогноза. Ранното откриване на такива промени е изключително важно в превенцията на съдови инциденти.

Изследването е подходящо за пациенти с рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания. Това са хора с артериална хипертония, повишени нива на холестерол, захарен диабет, пушачите, както и фамилно обременените за сърдечно-съдови заболявания. Особено е подходящо за пациенти, които са с гранични нива на рисковите фактори, и ще помогне да се определи дали има необходимост от терапия.

Методът е добре валидиран и признат в целия свят. Измерването е достъпно, като за целта, с помощта на специален апланационен тонометър се правят записи на пулсовите криви на каротидната и феморална артерия, след което апаратът автоматично изчислява скоростта на пулсовата вълна, която е показател за наличие на съдова ригидност (нееластичност). „Това ни дава представа, как точно рисковите фактори въздействат на самите съдове при даден пациент и помага да се определи дали има така наречено ранно съдово стареене. Методът е "златен стандарт" за оценка на съдовата ригидност“, казва д-р Наталия Спасова от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Тя обяснява, че при пациентите с лош контрол на рисковите  фактори може да има голямо разминаване между  възрастта на съдовете  и биологичната възраст. Ранното откриване на тези промени помага да се вземе решение за  по-интензифицирано и своевременно лечение на тези рисковите фактори.

Друга възможност  за диагностика е изследването на каротидните и феморалните съдове,  за атеросклеротични плаки с помощта на ултразвук,  което е пряко доказателство за наличие на атеросклероза и е свързано с повишен риск от инфаркт и инсулт. „Добре е известно, че плаките по периферните съдове  предполагат наличието на такива  в съдовете, които кръвоснабдават сърцето и обратното -  при пациенти с нормални периферни съдове, не очакваме тежки атеросклеротични промени в коронарните артерии“, пояснява кардиологът. Това позволява бързо, лесно, но същевременно безопасно и без контрастно натоварване, да се определи риска на съответния пациент и необходимостта от други, по-задълбочени изследвания.

Оценката за наличието, вида и големината на плаките в периферните съдове е много важна и при пациенти с установена исхемична болест на сърцето, преживян миокарден инфаркт, коронарно стентиране или мозъчен инсулт.

„И двата метода са неинвазивни, безопасни, лесно изпълними, достатъчно информативни и позволяват да се визуализират промените, които настъпват в самите съдове и тяхната функция“, категорична е д-р Спасова, която има защитен дисертационен труд в тази област. Тази  по-прецизна и обективна оценка дава представа на лекарите за необходимостта и вида на лекарствената терапия.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%KMP

Гост 05.03.2023 14:50:00

Хайде, народе на високотехнологичното изследване.


Всичко за коронавируса
Още новини
Видин осигурява жилища и финансова подкрепа за млади лекари и сестри
04.07.2025 09:32:08

Видин осигурява жилища и финансова подкрепа за млади лекари и сестри

В контекста на нарастващото обществено напрежение относно бъдещето на младите медицински специали ...

Министър Кирилов: Предстои актуализиране на държавните изисквания за специалност „Медицинска сестра
04.07.2025 08:45:49

Министър Кирилов: Предстои актуализиране на държавните изисквания за специалност „Медицинска сестра"

На този етап са предприети всички действия, за да може да бъде сключен нов Колективен трудов дого ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...