!
Петък, 26 Април 2024
22
юли
 

В МУ-Пловдив: Обучават асистенти на лекарите по дентална медицина

Сряда, 22 Юли 2020 | 09:05:05


В разгара на COVID-19 кризата Европейската комисия представи програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост, като в нея се определят амбициозни количествени цели за повишаване на квалификацията

В разгара на COVID-19 кризата Европейската комисия представи програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост, като в нея се определят амбициозни количествени цели за повишаване на квалификацията и за преквалифициране, които да бъдат постигнати през следващите 5 години.

За да отговори на тези предизвикателства, Медицински Университет – Пловдив лицензира към Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) свой собствен Център по професионално обучение (ЦПО). Там стартира обучението по професия „Асистент на лекаря по дентална медицина", съобщиха от учебното заведение.

Лекарите, но не в по-малка степен зъболекарите, медицинските сестри, болногледачите, санитарите и всички останали здравни работници, които всеки ден са в първите редици за борбата с коронавируса, вече са новите герои на света. У нас специалистите по здравни грижи са едва 1.1% от всички работещи, докато средният процент за ЕС е 2.2%, а в Германия са 3.4%.

„В последните години много от тези ценни кадри предпочетоха да започнат работа в чужбина, привлечени от по-конкурентното заплащане и много по-добри условия. Изправени пред опасността да останем без медицински кадри, но и пред необходимостта да отговорим на динамиката на пазара на медицински грижи, ръководството на МУ - Пловдив реагира бързо и взе това стратегическо решение", заяви директорът на Центъра по професионално обучение в МУ-Пловдив доц. Георги Томов.

Анализът на пазара в този сектор показа най-голямо търсене на професиите „Асистент на лекаря по дентална медицина", „Асистент на лекаря", „Болногледач" и „Изпълнител на термални процедури".

„Нашият лиценз ни дава право да обучаваме по тези 4 професии. Първият курс обучаващи се за „Асистент на лекаря по дентална медицина" вече стартира на 18 юли при максимален капацитет, а желаещите са толкова много, че още през септември ще обявим началото на нов курс", поясни доц. Томов.

Професията „Асистент на лекар по дентална медицина" е сравнително нова за България, но не и за света. Тя запълва празнината от прекратяването на обучението на стоматологични сестри и повишава ефективността на работа в денталните клиники и кабинети. Очаква се новата професия да подобри ефективните дентални грижи и профилактиката в денталната медицина. Завършилите обучението могат да работят като асистенти на зъболекаря в дентални клиники и кабинети.

Обучението е подчинена на държавната наредба, като учебният план включва 15 предмета за обща, отраслова и специфична професионална подготовка и се провежда в базите на ЦПО и на Факултета по дентална медицина от преподаватели на Университета.

„Материално техническата база е на световно ниво, а курсистите ще имат практически занятия в Лазерния център, CAD/CAM центъра и Имплантологичния център на Факултета по дентална медицина, което ще ги подготви в максимална степен за бъдещата им професия. Допълнително се изучава и клинична комуникация на английски език", съобщи методическият експерт на направлението доц. Весела Стефанова.

Завършилите обучението полагат държавен изпит и получават Свидетелство за професионална квалификация, валидно и в страните от Европейския съюз.

Освен лицензираното обучение по тези четири професии, Центърът работи с голям брой социални партньори като Доброволно формирование "Пловдив 112", „Каритас България", Бюрото по труда, болници и социални заведения в Пловдив и региона, за които се разработват специфични образователни инициативи.

„Стремежът ни е да осигурим подходящо професионално обучение за подобряване пригодността към заетост на работната сила в съответствие с изискванията на пазара на труда и качеството на здравните дейности", заяви още доц. Георги Томов.

В това отношение традициите на Медицински университет-Пловдив са впечатляващи - от далечната 1942 година, когато започва обучението на милосърдни сестри в Пловдив чак до съвременния Университет, който предлага образование в цялата палитра на медицинските специалности на световно ниво.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
psdv


Всичко за коронавируса
Още новини
Близо 13 млн. лв. за още два медицински хеликоптера отпусна МС
26.04.2024 15:59:40

Близо 13 млн. лв. за още два медицински хеликоптера отпусна МС

Допълнителни 12 867 563 лв. влизат в бюджета на Министерството на здравеопазването, като те са пр ...

УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна с положителен финансов резултат и без просрочия за 2023 г.
26.04.2024 15:16:45

УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна с положителен финансов резултат и без просрочия за 2023 г.

УМБАЛ „Света  Марина“ - Варна приключи 2023 г. с положителен финансов резултат и ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...