!
Вторник, 21 Юли 2026
21
юли
 

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха 17-годишна родилка с мултиорганна недостатъчност

Вторник, 21 Юли 2026 | 14:30:10


В УМБАЛ „Александровска“ спасиха 17-годишна родилка с мултиорганна недостатъчност след преждевременно раждане на жив плод в 6 лунарен месец, съобщиха от лечебното заведение. Родилката постъпва в болницата в тежко увредено общо състо

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха 17-годишна родилка с мултиорганна недостатъчност след преждевременно раждане на жив плод в 6 лунарен месец, съобщиха от лечебното заведение.

Родилката постъпва в болницата в тежко увредено общо състояние, след като е докарана с въздушна линейка от МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“-Монтана. Тя е с тежка мултиорганна недостатъчност в следродилния период, след преждевременно раждане на живо момченце с тегло 680 г.

Жената е приета в КАИЛ интубирана, на инвазивна механична вентилация, с данни за тежка прееклампсия/еклампсия с неконтролирана артериална хипертония - около 180/103 mmHg, остра дихателна недостатъчност с белодробен оток, количествени нарушения в съзнанието и гърчове, остра бъбречна увреда III, наложила бъбречно-заместителна терапия, възпалителна активност и хематологични отклонения - тежък анемичен синдром, тромбоцитопения, левкоцитоза и др.

Проведено е мултидисциплинарно обсъждане и консултации с множество специалисти - детски нефролог, детски кардиолог, невролог/детски невролог, детски хематолог, акушер-гинеколог, хирург/детски хирург и кардиолог.

От направения скенер (КТ) на глава се установяват данни, отговарящи на синдром на задна обратима енцефалопатия, а от КТ на гръден кош, корем и малък таз се установява наличие на белодробен оток с насложени възпалителни промени, двустранни плеврални изливи, перикарден излив, увеличен черен дроб, количество свободна течност в коремната кухина и в малкия таз.

Към края на престоя си в УМБАЛ „Александровска“ жената е в стабилизирано общо състояние, екстубирана и със спонтанно дишане, без необходимост от кислород, с подобрена сърдечна функция, частично овладяна хипертония, но с персистираща бъбречна дисфункция, анемичен синдром и хематологични отклонения.

Преведена е в Клиника по нефрология и диализа към СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“ за продължаващо лечение, проследяване на бъбречната функция, контрол на артериалното налягане и мултидисциплинарно проследяване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
U9dH


Всичко за коронавируса
Още новини
МБАЛ-Силистра ще възстанови дейността на четирите затворени отделения
21.07.2026 17:19:57

МБАЛ-Силистра ще възстанови дейността на четирите затворени отделения

Ръководството на „МБАЛ -Силистра“ пое ясен ангажимент да положи всички усилия за възс ...

МБАЛ-Сливен отправя спешен призив за кръводаряване
21.07.2026 16:40:23

МБАЛ-Сливен отправя спешен призив за кръводаряване

МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ -Сливен отправя спешен призив към гражданите за кръводаряв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...