!
Събота, 20 Април 2024
28
февр
2
 

В печата: Болнични за идващите от Китай и Италия, спекула с маски, 4700 души умират от инфаркт

Петък, 28 Февруари 2020 | 09:01:36
2

И днес коронавирусът е водеща тема във всички печатни издания. „24 часа“ информира, че семейните лекари ще дават болнични за карантина, но само на хора, които пристигат от континентален Китай и Италия и са попълнили анкетна карта при влизан

И днес коронавирусът е водеща тема във всички печатни издания. „24 часа“ информира, че семейните лекари ще дават болнични за карантина, но само на хора, които пристигат от континентален Китай и Италия и са попълнили анкетна карта при влизането си у нас. „В анкетата ще се прави оценка на риска от зараза. РЗИ ще дават информация за хората, подлежащи на карантина, на личните лекари. При издаден болничен хората трябва до 2 дни да уведомят шефа си. А самия лист могат да си вземат, след като изтече карантината. Всички потенциално заразени не трябва да напускат домовете си и при поява на грипоподобни симптоми (температура, кашлица, затруднено дишане, треска) трябва да се свържат по телефона с джипито, а ако нямат - с РЗИ, откъдето ще получат указания“, пише изданието.

„При епидемия на коронавирус парите за болнични на поставените под карантина може да стопят средствата в Националния осигурителен институт, предупреди вчера премиерът Бойко Борисов от парламентарната трибуна. "Ако нараснат на 50, 100, 200 хил., които си седят вкъщи, и да им се поемат болничните листове от държавата, НОИ ще се справи, но ще струва много пари", каза той. Дори в САЩ смятат, че няма да се справят с $ 2,5 млрд. "Когато взимаме някакви решения, да мислим, че и след нас управляващите ще имат нужда от средства", добави Борисов. Той напомни, че работодателите трябва да плащат първите 3 дни от болничните при карантина, а останалите 11 - НОИ. За тази година във фонд "Общо заболяване и майчинство" има 1,29 млрд. лв. НОИ всеки ден следи разходите и прави оценка на риска от недостиг на финансов ресурс за изплащане на обезщетения. Ако парите свършат, правителството може да отпусне още или шефът на НОИ да предложи на Надзорния съвет да се направят компенсирани промени в бюджета“, уточнява медията.

„Монитор“ съобщава за вихреща се спекула със санитарните маски. „Цената на санитарните маски в платформите за on line търговия скочи 14 пъти, след като изчезнаха от аптеките преди двадесетина дни заради втората грипна вълна и случаите на коронавирус в Европа. Това установи проверка на "Монитор". В най-популярните електронни страници за пазаруване се предлагат по 100 броя в кутия срещу цена 100 лева. Така се оказва, че една маска струва левче, при положение че преди дефицита е била 3 стотинки, изчисли магистър - фармацевт Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Към момента в складовете този артикул липсва вече от близо месец. Без маски са и джипитата, допълни той. Проверка на "Монитор" установи още, че към момента санитарни маски има само в болниците, онкодиспансерите и тубдиспансерите, тъй като тези лечебни заведения правят обществени поръчки за цяла година напред. За разлика от тях личните лекари си ги купуват в малки количества от аптеките. Последният извънреден внос беше преди двадесетина дни от Германия и Турция, но те се изчерпаха бързо, купуваха ги предимно общопрактикуващи лекари и такива от доболничната помощ, каза още Костов и допълни, че българинът никога не е купувал толкова маски. По думите му търсенето е заради коронавируса. От складовете на дистрибуторите са изчезнали и 4-те форми на най-популярното лекарство срещу грип. Свършиха както 3-те вариант за деца, така и таблетките за възрастни. То все още се намира в някои аптеки, но в ограничени количества. Хората масово купуват дезинфектанти и спирт“, пише изданието.

„24 часа“ цитира доц. Мария Токмакова, председател на дружеството на кардиолозите, че на всеки 43 секунди в ЕС един човек умира от остър коронарен синдром, за година в България това са около 4700 души. „Симптомите невинаги се разпознават и пациентите не търсят веднага спешна помощ. При жените това се случва още по-често заради по-неясните симптоми. В това е част от отговора защо лечението на инфаркта при жените по-често отколкото при мъжете е с лош резултат. Към момента над 60 ангиографски лаборатории в България диагностицират и лекуват инфаркт по най-успешния начин. Мрежата по-крива равномерно страната, лабораториите са в радиус от 50 км, обясни доц. Кирил Карамфилов, научен секретар на дружеството по интервенционална кардиология. Поставянето на стент е златен стандарт при остър инфаркт, за състоянието има обективни маркери. Но ако състоянието не е спешно и човек изпитва съмнение, може да потърси второ мнение, обясниха експертите. Данните показват, че през първата година след миокарден инфаркт 1 от 5-има ще го преживее отново, ще получи инсулт или ще загине от сърдечна недостатъчност. До края на 3-ата година инфаркът ще повтори при още 20%“, информира всекидневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ftAk

Гост 10.03.2020 23:59:57

Поставянето на стент е не само златен стандарт, но и е позлатило немалко хора.

БЛС-Въоръжено Крило 28.02.2020 16:51:59

Направете сравнение с инструкциите за населението в развитите страни на ЕС и тези тук в изостаналото посткомунистическо гето с бюрократично формалната Семашковска колхозна здравна система. На Запад инструкциите (Австрия) са ако картантиниран пациент пребивавал в рискови зони има грипоподобни оплаквания да се обади на 112 ( за целия ЕС е) и при него пристига напълно оборудван екип в пълно бойно снаряжение като за Особено Опасни Инфекции със специален автомобил , херметично затварящ се ковьоз с филтри и вентилация за пациента и т.н . И транспортиране в напълно подготвена и очакваща го медицинска леглова база. А всички медицински лица са с ултра висока степен на оборудване на облекло и предпазни средства. У нас тъпанарите от РЗИ,МЗ - да се обади на личния лекар и тепърва да се тюхкат за оборудване,транспорт и място за хоспитализация от типа Ааа не при нас , при ... Както виждаме така наречените експерти в МЗ изобщо не са се постарали да възприемат някакъв западен модел на медицинска стратегия и логистика ,а разчитат на някой друг там по-надолу да си чука главата. Да не говорим, че така наречените експерти и щаб изобщо не са си актуализирали информацията за най-базови неща. Алоо чички от РЗИ,. МЗ и други чантаджии . инкубационният период при заразяване с SARS CoV-2 според западните вирусолози не е 14 дни ,а 25 (според китайски вирусолози 29 дни) . Информацията е вече на 2 седмици Изобщо не сте в крак с времето , а населението да си прави изводи за вашия капацитет


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...