!
Събота, 20 Април 2024
14
авг
2
 

В печата: Специализациите, глоби за лекари заради морбили, включват джипито в ученическия бележник

Сряда, 14 Август 2019 | 09:10:39
2

Промените в новата Наредба за специализациите, предложени от младите лекари и БЛС, са намерили място в днешните всекидневници. „Бъдещи лекари, които се ангажират да учат някоя от дефицитните медицински специалности, да подписват договор за специа

Промените в новата Наредба за специализациите, предложени от младите лекари и БЛС, са намерили място в днешните всекидневници. „Бъдещи лекари, които се ангажират да учат някоя от дефицитните медицински специалности, да подписват договор за специализация още в началото на следването си. Така те ще знаят предварително къде и при какви условия ще работят, след като завършат образованието си. Договорът ще бъде и основание конкретна болница да бъде подпомагана от Министерството на здравеопазването. Това предложение са отправили лекари специализанти на среща със зам.-министърката на здравеопазването Жени Начева. Разговорът бе заради несъгласие на младите лекари с част от промените в наредбата за специализациите, одобрени от МЗ“, пише „24 часа“.

„Държавата да плаща обучението на студенти и специализациите по дефицитни специалности, а срещу това младите лекари ще са длъжни 3 г. да работят в България, предвиждат промените. Първоначално МЗ трябваше да прави разпределението на бъдещите лекари по болници, но впоследствие се прие медиците сами да избират къде точно да специализират според предварителен списък на здравните заведения. При разкриване на конкурс за специализация болниците веднага да публикуват обява в платформата на здравното министерство, а не да имат 14-дневен гратисен срок, искат още студентите. Те настояват и за унифициране на документите за кандидатстване и критериите на конкурсите“, допълва още изданието.

„Труд“ съобщава, че глоби между 100 и 300 лв. са наложени на над 100 лекари и родители в София, които са пропуснали поставяне на ваксина срещу морбили на деца. „Санкционираните са основно общопрактикуващи лекари като има и медицински специалисти от детски ясли и градини, в които не би трябвало да се допускат неимунизирани малчугани. Епидемията от морбили отшумява, но все още е налице в регионите Благоевград, София-област, София-град и Кюстендил. Има над 10 области в страната, в които няма нито един случай, а общо заразените у нас са 1134 от февруари, когато тръгна заразата, до 8 август“, уточнява всекидневникът.

Вкарват номера на джипито в бележника за първи клас, информира „Телеграф“. Всекидневникът съобщава, че издателство "Просвета" е пуснало ученически книжки за децата от първи до четвърти клас, в които има оставено място за номер на личен лекар. „Бележниците са оформени съвсем прагматично и са различни за отделните класове. За първолаците например на първата страница е програмата за седмицата. На втората освен името, класа и училището си детето вписва кой е класният му ръководител. Фигурира също личният лекар с неговия телефон, което улеснява връзката, ако възникне критична ситуация“, допълва изданието.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
X7L2

чукча 14.08.2019 13:02:08

Ха, то останаха само учителите, които не са звъняли на джипитата! Нали имат телефони на родителите, от къв зор и номерът на личния лекар трябва да се подмята по бележниците и да са достъпни за цялото училище!?

Един ОПЛ на 33 14.08.2019 10:03:16

И като как точно улеснява връзката в критична ситуация. Сигурно зарязвам всичко и хуквам към училището Х на другия край на деня. Иначе никой няма да се сети да направи курсове за оказване на първа долекарска помощ за учители и помощен персонал. Идиоти, сър!


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...