!
Четвъртък, 25 Април 2024
07
окт
8
 

В почти всички членки на ЕС частните болници не правят обществени поръчки, у нас обаче искат да ги задължат

Проверка на КРИБ посочва, че в Германия и Австрия частните лечебни заведения не правят търгове

Сряда, 07 Октомври 2020 | 19:24:29
8

Искат частните лечебни заведения отново да бъдат задължени да правят търгове за лекарства. Това става ясно от решение на правителството на днешното си редовно заседание, като е одобрило промени в Закона за обществените поръчки. „Лечебни з

Искат частните лечебни заведения отново да бъдат задължени да правят търгове за лекарства. Това става ясно от решение на правителството на днешното си редовно заседание, като е одобрило промени в Закона за обществените поръчки.

„Лечебни заведения, които са изцяло частна собственост, но се финансират с повече от 50 на сто от държавния и/или общинския бюджет, или от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, попадат в кръга на възложителите“, гласи съобщението на Министерски съвет.

В своя позиция, изпратена до министрите на здравеопазването, финансите и икономиката обаче, от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) пишат, че според направени проучвания от болнични организации в страните членки на ЕС лечебните заведения, които са частна собственост, не попадат под обсега на обществените поръчки. „В този смисъл всяко лечебно заведение се ангажира да осигури доставки на медикаменти и консумативи на възможно най-добра цена с цел минимизиране на разходите“, посочват от КРИБ.

От организацията обръщат внимание, че Директива 2014/24/ЕС на Съвета на ЕС от 26 февруари 2014 г. за обществените поръчки, частните болници не са публично-правни организации и по тази причина спрямо тях не следва да се прилагат нормите на ЗОП.

Досега не е показван официален документ, който да свидетелства, че частните лечебни задължения са задължени да правят обществени поръчки при закупуването на лекарства.

От КРИБ дават и примери за европейски държави, при които частните болници не възлагат обществени поръчки – Германия, Австрия и Великобритания (която по времето на въвеждането на правните норми е била все още член на ЕС).

Едва ли тези държави си позволяват да нарушават европейското законодателство и изниква въпроса в чии интерес е частните болниците да правят обществени поръчки.

Преди няколко месеца болнични сдружения реагираха остро на желанията за промени в закона за обществените поръчки. От Българската болнична асоциация и Националното сдружение на частните болници поставиха редица въпроси по казуса. „Отдавна имаме предложение лекарствата, покривани от НЗОК, да се заплащат директно на доставчиците им, а не да минават през лечебните заведения, което само ги товари с обеми, забавя им плащания и оставя опция за подобни спекулации“, написаха тогава в декларацията, изпратена до премиера, министъра, управителя на НЗОК и председателя на здравната комисия. Според тях ако България въведе обществените поръчки и за частните субекти, ще влезе в нарушение на Директива 2014/24/ЕС.

Така остава висящ въпросът кой е прав в случая – дали наистина идеята е уеднаквяване на европейското законодателство, както твърдят от МС, или натиск върху частните лечебни заведения.

Тук се повдига и друг въпрос – след като частните лечебни заведения се задължават да правят обществени поръчки за лекарствата, то тогава защо Здравната каса не прави такива за търговците на едро, които също са частни правни субекти, при условие, че там също се използва обществен ресурс, а продават директно на аптеките по цени, регистрирани в Позитивния списък?

И на този фон постоянно се отчита, че най-големите преразходи в бюджета на НЗОК са именно за лекарства, където годишно се дават над 1 милиард лева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GgD8

чукча 08.10.2020 10:14:58

Ами прави са, то тогава трябва всеки търговец да прави обществени поръчки. Най-голямата глупост и далавера, естествено, бе, че децентрализираха търговете и ги разпарчетосаха по болници и болнички. МЗ и Касата щом плащат лекарствата, те трябва да си правят поръчките. Т.е. който плаща, той поръчва.

Лекар 10.10.2020 07:45:42

Всеки търговец ли харчи обществени средства? Не. Е тогава не всеки търговец трябва да прави обществени поръчки. Само тези, които ползват публични фондове.

Гост 08.10.2020 06:56:14

До редакцията: колко ви платиха за тази смешна и манипулативна публикация?

Д-р Славов 07.10.2020 22:59:44

По-елементарна, манипулативна и поръчкова статия не бях чел скоро! А другарите от ДС биха ли ми казали колко от болничните заведения в Австрия и Германия са ТД?! Колко и какви са здравните фондове там?! И по клинични пътеки, плащани от НЗОК ли лекуват??

Лукчо 07.10.2020 21:58:40

Като не искат да правят обществени поръчки, тогава да не сключват и договори с НЗОК. Само че, ако не отчитат пътеки, кой пациент ще отиде да си плати всичко кеш на касата на частната болница? Ами доплащанията? Любимия на Марков и на новоизлюпения политик Иво Петров co-payment! Как не ви стигнаха парите, крадци такива. Поръчкова статия! Прав беше Дечев, като ви нагази за онколекарствата! Тогава го плюхте, ама прав беше човека. Защото това са нашите пари, които отиват в гушите на ненаяли се бизнесмени. Боклуци. Интересно ми е Тиков, Марков и другите двама дали са се наговорили за тая измислена статия?

Гост 07.10.2020 21:50:14

В Германия и Австрия частните болници изразходват ли обществен ресурс? Там системата, като нашата ли е? Айде стига! Това е такава глупава статия, че буди насмешка. Там имат ли клинични пътеки? Тази статия е поръчка на Тиков и ония малък Наполеончик Андрей Марков. Само те не се наядоха и само на тях не им стигнаха парите!!!!

Гост 07.10.2020 19:58:03

Другари КДС-ари от КРИБ, в Германия и Австрия никой не си и помисля да краде като вашите болници, а те са лично ваши и на крадливата политическа сган. Дори и да го стори, то държавата си влиза в ролята. Тук обаче с вашето любезно съдействие държава няма.

Лекар 07.10.2020 19:50:44

Фармамафията е платила за това !!!


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Киров: Реимунизация за коклюш би могла да се прави при възрастните на 10 години
25.04.2024 15:16:10

Доц. Киров: Реимунизация за коклюш би могла да се прави при възрастните на 10 години

„Нека всички да знаят, че в България, за разлика от много страни по света и в Европа, ние и ...

С нова апаратура увеличиха капитала на две общински столични болници
25.04.2024 14:39:42

С нова апаратура увеличиха капитала на две общински столични болници

Без дискусии и с пълно единодушие на днешното си заседание Столичният общински съвет одобри решен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...