!
Петък, 26 Април 2024
18
апр
 

Във вестниците: Нова здравна карта, проблеми в болница, работата на ТЕЛК

Сряда, 18 Април 2018 | 09:29:20


Очаквано, новината за приемането на новата здравна карта привлича вниманието на голяма част от печатните издания днес. Заглавията във вестниците са почти еднотипни, с вариация между „6000 болнични легла са излишни” и „Режат всяко седм

Очаквано, новината за приемането на новата здравна карта привлича вниманието на голяма част от печатните издания днес. Заглавията във вестниците са почти еднотипни, с вариация между „6000 болнични легла са излишни” и „Режат всяко седмо болнично легло”.

В „24 часа” четем: „Финансирането на над 6000 болнични легла е поставено под въпрос от новата Национална здравна карта. Проектът й бе приет от нарочната комисия начело със здравния министър Кирил Ананиев и вчера МЗ го одобри.

Картата включва необходимите болнични легла, лекари и медицински персонал по области и ще служи за основа на сключване на договори със здравната каса. Държавата ще се опита да стимулира лекарите в населените места, където липсват специалисти”.

„Според новия вариант у нас са нужни 32 319 болнични легла. Сега са 38 803. За активно лечение при 100% използваемост са необходими 24 723 легла, сочи анализът за 2017 г. Тъй като практически е невъзможно да се постигне такава използваемост, особено предвид на това, че през лятото посещенията в болниците спадат, картата е пресметната при 75% използваемост”, обяснява публикацията и допълва: „Тя предвижда един общопрактикуващ лекар да има пациентска листа от 1500 души, или на 100 хил. души да се падат 66,6 лични лекари”.

„Както и в предния вариант на здравната карта се предвижда лекарите специалисти да преглеждат един пациент за 30 минути, т.е. да не могат да имат повече от два прегледа на час. Предвидено е още те да работят по 6 ч на ден с пациенти (или до 12 болни дневно) и да отделят 2 часа за попълване на документация за здравната каса. За определени специалисти работният ден може да е до 7 часа”, пише още всекидневникът и припомня: „Предишният вариант на здравната карта бе отменен от Върховния административен съд през октомври 2017 г., тъй като постановлението на Министерския съвет не бе обнародвано в „Държавен вестник”. Картата беше въведена от здравния министър Петър Москов в предишния кабинет „Борисов”, за да определи потребностите на населението от лечебни заведения в отделните райони на страната”.

„Телеграф” се спира на неразбории в столична болница. „Нелегален директор се разпорежда в болница "Овча купел", без да е вписан в Търговския регистър, съобщи БГНЕС. Доктор Антон Живков отишъл и започнал да се разпорежда в лечебното заведение под претекст, че е изпратен лично от здравния министър Кирил Ананиев. Сегашният директор Йордан Иванчев обаче не е освобождаван и не е уведомяван за никаква смяна”, четем във вестника.

„По данни от „Човешки ресурси” е назначен нов икономически директор. Дългогодишният юрисконсулт, който е печелил всички дела на болницата, е заменен също с нов. Живков обявява, че поради тежкото си здравословно състояние и невъзможността да изпълнява пълноценно служебните си отговорности ще назначи свой пълномощник, който да изпълнява директорските му задължения. Той се явява за по час-два в болничното заведение, но в същото време започва да се разпорежда с личните данни на хората”, пише още изданието.

Пред „Дума” пък досегашният директор на болницата заявил, че не му е връчван никакъв документ, от който да става ясно, че вече не е директор. Вестникът припомня, че преди седмица голяма част от персонала на болницата излезе на протест в защита на директора си и излезе с декларация. „Медицинският персонал и пациенти на болницата в „Овча купел” са направили декларация подписка в подкрепа на д-р Иванчев, в която вече са се подписали над 170 души. Болничните работници искат отговор от Министерството на здравеопазването какви са конкретните причини и мотиви за подготвяната промяна”, информира публикацията.

Друг материал в ежедневника се спира на работата на ТЕЛК. „До 2 месеца ще има нов начин на организация на работата на ТЕЛК и нов инструментариум, обяви вчера Минчо Коралски, изпълнителен директор на Агенцията за хората с увреждания. Той припомни за проведеното в края на миналата седмица заседание в министерството на здравеопазването, на която бе постигнато съгласие между представителите на ведомството и на национално представителните организации на хората с увреждания”, четем в „Дума”.

„Системата на ТЕЛК-овете работи толкова, колкото й позволяват възможностите, а те очевидно не са много големи, което наложи промяна в методиката, по която ще се работи и ще се оценяват хората с увреждания”, допълни той. Коралски допълни, че е променен законът, който дава възможност да се разширят ТЕЛК комисии, както и че се е дала възможност на лекарите вече да не са закрепостени към тези комисии и да не могат да работят на друго място.

Работоспособността трябва да се определя за конкретен вид работа и се определя в един-единствен случай, когато възниква правото на инвалидна пенсия, смята Коралски”, пише още вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
14gJ


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Стоянов: Нужни са 2-3 министерски мандата, за да може системата да се успокои
26.04.2024 10:16:36

Д-р Стоянов: Нужни са 2-3 министерски мандата, за да може системата да се успокои

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички промени, бури и к ...

Голямо дарение от Австрия получи МБАЛ - Пазарджик
26.04.2024 09:31:01

Голямо дарение от Австрия получи МБАЛ - Пазарджик

33 болнични легла с матраци за тях, гинекологичен стол за прегледи, 30 нощни шкафчета, 3 шкафа за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...