!
Петък, 26 Април 2024
15
ян
1
 

Ген. Мутафчийски: След 2-3 месеца ще можем да пристъпим към масова ваксинация

Не може да има "Лекар на годината", това трябва да бъде събирателен образ на всички медици, които се борят с епидемията

Петък, 15 Януари 2021 | 11:42:23
1

"На този етап се справяме много добре с пандемията, дори повече от очакваното, а то беше да снижим заболеваемостта с повече от 50%". Това заяви пред БНТ председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник

"На този етап се справяме много добре с пандемията, дори повече от очакваното, а то беше да снижим заболеваемостта с повече от 50%". Това заяви пред БНТ председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА.

"Заболеваемостта е снижена повече от 60%. Ако се изчислява на базата на средна заболяемост на 100 000 население, дори е 4 пъти. Защото изходната точка беше над 660 на 100 000 души от населението. Сега в момента средното е около 150-160 души, дори към днешния ден е 125 на 100 000 души", уточни той.

Има една много съществена разлика между нас и другите страни и това е, че при нас бяха спрени децата от училище, както и учебните занятия във ВУЗовете, докато в Германия например остана присъственото обучение на учениците, останаха и хората в промишлеността, там приоритет бяха ограниченията на заведенията и футболните мачове. А и е известно, че децата не боледуват тежко, но разпространяват инфекцията в къщи на родителите и близките си, каза ген. Мутафчийски и призна, че е много тежко решението дали икога да се върнат децата в училище, за де не се допуснат тежки последици от изолацията им. Има и вариант с т. нар. „скачащ локдаун“ – редуване на присъствени занятия с неприсъствени, обясни той.

Проф. Мутафчийски бе категоричен, че в момента ситуацията с натовареността на здравна система е по-спокойна, отколкото е била пред ноември и декември. Очакванията са постепенно да се намали броят на леглата за COVID, които в някои лечебни заведения са надхвърляли 50%, а във ВМА са били 28%.

„Във ВМА в момента има 35% заетост на леглата, желаещите да се лекуват там наистина са много, като единственият ограничителен критерий за прием е бил липса на свободно легло и особено на свободно интензивно легло с възможност за подаване на кислород, защото приемането на болен, който се нуждае от такова лечение, а то не може да му се осигури, означава той да бъде убит“, каза още ген. Мутафчийски. Той отбеляза, че ВМА продъжава да бъде търсено и предпочитано лечебно заведение, към което всяка година се насочват между 13 000 и 18 000 пациенти от цялата страна.

Ген. Мутафчийски добави още, че при изготвянето на препоръки в Националния оперативен щаб използват и информация за добрите практики в други страни, което е нормално. Като пример за добро попадение у нас той посочи затварянето на училища, нощни заведения и ресторанти.

„Няма никакъв субективен елемент в броя на ваксините, които са в България. Никой не ги поръчва. Тези неща са определени със строг регламент от ЕК, който се знае. Нашата квота е 1.55%, защото това е процентът население на страната спрямо общия брой население на ЕС“, допълни той.

"До април ще имаме възможност да ваксинираме повече от 100 000 човека. Има едно но. Ако е утвърдена ваксината на "Астра Зенека". Първата пратка от "Астра Зенека" би трябвало да бъде 250 000 дози. Иначе по-предвидима е ситуацията с "Пфайзер", където са минимум 60 000 дози до средата на февруари. "Модерна" горе-долу ще върви в този път, въпреки че началото е още плахо. Знаете, 2400 дози, следващата пратка ще бъде около 4000 дози, но след това вече стават десетки хиляди дозите", обясни ген. Мутафчийски.

По думите му много бързо ще бъде прескочен първият етап на ваксинирането, за който е фиксирано, че ще обхване здравни работници, и ще се премине към другите етапи на ваксиниране.

В момента активно се коментира да се застъпят някои от приоритетните групи, от трета група например, паралелно да се ваксинират при достатъчен брой ваксини с хората от втора група. Но това зависи от количеството на ваксините, уточни ген. Мутафчийски.

“ЕК е заложила много на ваксината “АстраЗенека” защото тя е евтина, лесно се произвежда и много лесно се съхранява, това не е маловажно. При ваксините такива нива от 95% успеваемост са много редки. Ефикасността от 70% на тази ваксината не е малка, например при грипните ваксини тя е по-ниска”, каза той.

"Във ВМА има колеги, които си чакаха “Модерна” и сега са много щастливи, че е дошла. Те вече имат избор. Ваксинираните медици във ВМА са 460, всички количества, които идват, се усвояват“, увери началникът на академията.

По думите му, доверието към ваксините срещу коронавируса като цяло нараства и след 2-3 месеца ще може да се пристъпи към масова ваксинация. След 13 май, когато изтича срокът на извънредното положение, НОЩ ще остане само консултативен орган, а решенията ще се вземат от министъра на здравеопазването и главният държавен здравен инспектор, допълни той. 

На въпрос защо е отказал номинацията “Мъж на годината” , ген. Мутафчийски отговори, че го е направил точно защото е лекар. „Това е колективен труд, той не може да бъде в едно лице. Дори бях разочарован, в “Лекар на годината” трябваше да бъде един събирателен образ на медиците, които се бореха с епидемията. Това са лекари, сестри, санитари", каза още той.

Генерал Мутафчийски увери, че вижда бъдещето си единствено като лекар. „Политическо бъдеще - в никакъв случай, това не е моето поле", посочи той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8$Yu

Гост 16.01.2021 20:58:30

неприятно излъчване


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...