!
Четвъртък, 25 Април 2024
26
ноем
6
 

Гледат на закрито заседание в парламента решението за покупка на ваксини срещу COVID

Само България отказала продукта на Janssen Pharmaceutica, налага се да го купим

Четвъртък, 26 Ноември 2020 | 17:27:17
6

Парламентарната здравна комисия, а след това и парламентът ще гласуват на закрито заседание участието на България в сключените предварителни договори от ЕК с производителите на лекарства AstraZeneca, Sanofi и Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHan

Парламентарната здравна комисия, а след това и парламентът ще гласуват на закрито заседание участието на България в сключените предварителни договори от ЕК с производителите на лекарства AstraZeneca, Sanofi и Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHand за покупка на ваксини във връзка с пандемията от COVID-19, както и предприемането на действия за сключване на договор за купуване на ваксини от Janssen Pharmaceutica NV. Това става ясно от проекта за решение, внесен в деловодството на парламента от Министерския съвет. Причината е в „естеството на проекта на решение, както и изискванията за конфиденциалност“, пише в предложението на министър-председателя.

ЕК предлага на държавите-членки да сключи от тяхно име два вида предварителни споразумения: такива, даващи право за придобиване на дози ваксини и такива, които съдържат задължение за придобиване на дози ваксини. До момента има едно предложено споразумение, даващо право за придобиване на ваксини. Всички останали споразумения обвързват държавите членки със задължение да придобият заложените количества ваксини, определени на база на процент от населението.

Споразумението предвижда авансово финансиране за фармацевтичните компании, преди получаване на разрешение за употреба за ваксини за COVID-19, което е за сметка на бюджета на ЕС. ЕК има три сключени споразумения - с AstraZeneca, Sanofi и Janssen Pharmaceutica NV, и предстои сключване на четвърто с Pfizer Inc. и BioNTech. Ваксините са разпределени в 3 основни категории - аденовирусни, антигенни (Spike protein) и РНК ваксини, а списъкът потенциално можело да се увеличава. Аденовирусни ваксини са разработвани от компаниите AstraZeneca и Janssen Pharmaceutica NV. Novavax и Sanofi Pasteur разработват антигенни ваксини (Spike protein), а CureVac, BioNTech и Moderna разработват РНК ваксини, става ясно още от проекта за решение.

В мотивите на Министерския съвет е посочено, че две от ваксините изискват съхранение при температури над минус 75° С и много специален режим на приложение и съхранение, което налага да се изгради и специална логистика, както и да се предвидят обучения и процедури от страна на държавите членки, за да се осигури безопасното и законосъобразно прилагане на ваксината. „Ще е необходимо осигуряване на минусови хладилни съоръжения с температурен мониторинг (каквито няма налични в страната) както на национално ниво, така и в РЗИ и при ОПЛ като основни изпълнители на имунизации, сложна логистика по бързото оползотворяване на всеки отворен флакон ваксина чрез определяне на отделни часове само за прилагането й, предварително записване с уговорени часове на желаещите лица, предвид че предварително трябва да бъде приготвен инжекционният разтвор“, пише в мотивите.

От МС са предложили България да заяви участие във всички категории ваксини, на базата на наличната към онзи момент медицинска информация, с която е разполагало МЗ.

Споразуменията предвиждат възможност при определени условия участващите държави да дарят, както и да препродадат количества ваксини на други държави или публични институции със съгласието на Изпълнителя. Препродажбата следва да е на цената, която е платена за ваксината. Ако се извърши препродажба на която и да е трета държава, участващата държава, която препродава дози, има задължение да възстанови на Комисията авансовото плащане за доза, платена от Комисията на Изпълнителя.

Досега България е заявила участие в договорите с AstraZeneca (аденовирусна ваксина) и Sanofi (антигенна ваксина), производители на две от разработваните категории ваксини. На 18 ноември 2020 г. е изтекъл предвиденият 5-дневен срок за изричен отказ от участие в споразумението за ваксината на Pfizer - Biontech.

България е заявила и изричен отказ от включване в споразумението за закупуване на ваксина от производителя на лекарства Janssen Pharmaceutica.

След изтичане на крайния срок за изричен отказ обаче от ЕК била получена информация, че само България се е отказала от договор с Janssen Pharmaceutica. Заради общоевропейската визия за осигуряване на равен достъп до ваксини на гражданите на ЕС, правителството е одобрило протоколно решение за осигуряване на доставки от ваксината, предлагана от Janssen. „Правният механизъм за получаване на дози от тази ваксина ще бъде реализиран през споразумение с друга държава членка, която да заяви и да предостави на България исканите количества от ваксината на същата цена и при същите условия, които биха били постигнати при участие в Споразумението за предварителна покупка (АРА)“, посочват от МС в мотивите към проекторешението.  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wvmr

Гост 27.11.2020 09:30:58

Най-добре е нищо да не правят вече. Да вземат да се запрат.

Гост 26.11.2020 18:34:10

Каза също,че сега не било време за реформи, а след пандемията щели били да си направя изводи и на базата на тях щели да правят реформа в здравеопазването.

Гост 26.11.2020 18:31:37

Смолянската Дърдориткова след 10 годишен престой във властта откри, че не болничните легла са важни, а лекарите и останалите медицински специалисти. Току що го обяви по БТВ. Направо откри топлата вода.

Гост 26.11.2020 17:37:04

Пак ли мислят да плащат 4 кирливи лева на личния лекар на имунизация ? Я си ги правете сами. И без това в Германия и Дания 0няма да ги правят личните лекари , а в момента правят имунизационни центрове за масова имунизация .О, забравих ,че нямате хора .Извикайте си от Африка лекари тогава .Те евентуално могат и да работят за 1 банан ма сА съмнявам

GENERIC 27.11.2020 10:56:16

Дай да не почваме с бананите и 4-те лева , щото много бързо ще стигнам до екскурзиите от фармафирмите за изписани опаковки и предписване по търговско име на 2-3 пъти по скъпи генерици от референтите хо каса. А генерично изписване и заместване кога а?

Гост 27.11.2020 09:13:55

За един банан може само добре обучени маймуни да се намерят. Нека обучението им да почне отсега.


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...